Među zarobljenim ljudima u kolibi u Gorenjskoj je 35 slepih i slabovidih osoba i njihovih pratilaca, zbog toga što je usled nevremena mnogo drveća palo na put, rekao je komandir Civilne zaštite Srečko Šestan za TV Slovenija.
U međuvremenu, Gorski savez spasavanja Slovenije saopštio je da su spasioci uspeli da se probiju kroz oboreno drveće i da su planinarima, koji su ostali zarobljeni u Kovinarskoj koči, odneli hranu i druge potrepštine da bi lakše prenoćili, objavila je N1 Slovenija.
U nevremenu koje je juče pogodilo Sloveniju stradala je jedna osoba a više njih je povređeno, objavili su zvaničnici.
Na Bledu je poginuo strani državljanin (32) kada je drvo palo na njega, dok je druga, starija osoba, koja se u tom trenutku nalazila sa žrtvom teško povređena i prebačena helikopterom u najbližu zdravstvenu ustanovu, prenosi Tv Slovenija.
Nesreća se dogodila pored jezera na pešačkoj stazi između Vile Bled i Zaka.
U Moziru, u kampu Forest Kamping, grom je udario u zemlju u blizini šatora u kojima su boravile strane porodice, a dve osobe su prevezene u Opštu bolnicu Celje, u stanju šoka i sa lakšim povredama.
Vatrogasci su apelovali na sve koji kampuju tokom nevremena da se povuku u zidane zgrade pod sigurni krov, a ako to nije moguće, da se povuku u automobil i odvezu do čistine na kojoj nema šanse da padne drveće.
Popodnevna oluja donela je veoma jake udare vetra, grad i udare groma, a vatrogasci su intervenisali više od 2.200 puta, najviše na Celju, Ljubljani, Kranju i Mariboru.
Od jutros, radi se na uklanjanju oborenih stabala, električnih i telekomunikacionih stubova, sanaciji krovova, ispumpavaju voda iz poplavljenih objekata i puteva i evakuaciji građana iz ugroženih područja.
U Celju je nevreme sa jakom kišom i vetrom odnelo krov fudbalskog stadiona Ždežele.
Na nekoliko puteva širom Slovenije otežan je saobraćaj zbog oborenog drveća, a zatvoreni su i putevi Velenje - Polzela, Mojstrana - Radovna - Gorje i lokalni put Cerkljanska Dobrava - Vrhovlje - Tunjiška Mlaka, dok će državni put Cerkno - Novaki bicti zatvoren nekoliko dana.
U mnogim delovima zemlje nestalo je struje, a grad koji je u nekim delovima bio prečnika 10 santimetara naneo je veliku štetu objektima, automobilima i poljoprivrednom zemljištu.
Vatrogasac preminuo tokom intervencije u Vukovarsko-sremskoj županiji
Posledice snažnog nevremena u kontinentalnom delu Hrvatske odnele su tri života, a tokom intervencije zbog nevremena, prirodnom smrću je preminuo vatrogasac u Vukovarsko-sremskoj županiji.
„U nevremenu je preminuo i vatrogasac, dva mrtva su u Zagrebu, jedan u Slavoniji, stotinu je povređeno“, rekao je Damir Trut direktor Direktorata civilne zaštite za zagrebačku N1 televiziju.
Preminuli vatrogasac bio je na intervenciji u Vukovarsko-sremskoj županiji, a reč je o pripadniku Dobrovoljnog vatrogasnog društva Tovarnik Zvonku Drmiću .
Drmić je, kako je saopšteno, preminuo sinoć utokom vatrogasne intervencije na sanaciji posledica nevremena koje je pogodilo Vukovarsko-sremsku županiju.
Tokom snažnog nevremena koje je pogodilo delove Hrvatske do sada je zabeleženo 1.507 intervencija u kojima je učestvovalo 3.865 vatrogasaca sa 1.604 vozila, s tim da se ovi podaci neprestano povećavaju.
Vatrogasci rade na uklanjanju stabala, granja i crepova sa kolovoza, kao i na sanaciji krovova i dimnjaka.
Odlučeno je da se u Sisačko-moslovačkoj županiji i Vukovarsko-sremskoj upute dodatne vatrogasne snage i vozila.
Samo u Zagrebu je zabeleženo 220 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno učestvovalo oko 660 vatrogasaca s 200 vatrogasnih vozila.
U zagrebačkoj županiji najviše intervencija bilo je na području Samobora, Velike Gorice, Zaprešića, Brdovca, Ivanić-Grada i Dugog Sela, preneo je hrvatski portal Indeks.
Prekinuta isporuka struje na više od 40 dalekovoda u Republici Srpskoj
Snažno olujno nevreme prouzrokovalo je veliki broj kvarova na srednjonaponskoj i niskonaponskoj mreži banjalučke Elektrokrajine, a jutros su evidentirani kvarovi i prekidi u isporuci na više od 40 dalekovodnih pravaca na području svih terenskih jedinica ovog preduzeća, od čega najviše na području Gradiške, Laktaša i Prnjavora.
Izuzetno jak vetar praćen kišom i lokalno gradom obrušavao je granje i cela stabla na dalekovode, što je izazvalo prekid u isporuci električne energije za više hiljada potrošača Elektrokrajine, saopšteno je iz ovog preduzeća.
Sve raspoložive ekipe Elektrokrajine su na terenu i rade na sanaciji kvarova.
Situacija je posebno složena u šumovitim i brdsko-planinskim predelima zbog otežanog pristupa lokacijama kvarova usled velikog broja obrušenih stabala i neprohodnih lokalnih puteva.
Elektrokrajina distributivno pokriva pet gradova, Banjaluku, Prijedor, Gradišku, Laktaše i Prnjavor i 16 opština zapadnog dela Republike Srpske sa 270.000 korisnika električne energije, podseća se u saopštenju.