DRUŠTVO

Manastir Kaludra u blizini Berana poznat po pećinama-isposnicama /foto/

Nekoliko kilometara udaljen od Berana u selu Kaludra, nalaze se istoimeni manastir i planinska rijeka.
Sputnik
Nakon osnivanja episkopije u Đurđevim stupovima u 13. vijeku, na desnoj obali rijeke Kaludre u 14. vijeku podignut je manastir sa crkvom povećenom Svetom apostolu Luki. Crkvu je tada najvjerovatnije oslikao čuveni pop Strahinja iz Budima.
Manastir Kaludra iz 14. veka u okolini Berana.
Manastir je srušen i duže od tri vijeka postojale su samo ruševine. Legenda kaže da je samo čobanica Labuda, iz sela Kaludra, znala da se na tom mjestu nalazio manastir.
Manastir Svetog Luke u Kaludri je sazidan u doba Nemanjića, a razoren u teškim vremenima ropstva pod Turcima (17. vek).
Pokušavala je da otkopava temelje svetinje i palila voštanice, koje je pravila od sakupljenog voska iz divljih pčelinjaka, govoreći da je tu bila crkva.
Zato je prilikom obnavljanja crkve oslikana čobanica Labuda.
Manastir Kaludra iz 14. veka - manastirska česma
Manastir je postao poznat po pešterima-pećinama isposnicama u kojima su živjeli i pripremali se za monaški život kaluđeri isposnici..
Reka Kaludra protiče pored istoimenog manastira Eparhije Budimljansko-nikšićke, Srpske pravoslavne crkve.
Po njima su rijeka i obližnje selo dobili ime Kaludra. Pećinske crkve i staništa bili su značajan dio duhovnog života u srednjem vijeku.
Manastir Kaludra je manastir Eparhije Budimljansko-nikšićke, Srpske pravoslavne crkve. Nalazi se u okolini Berana, u selu Kaludra, pored reke Kaludre.
Manstir je razoren u 17. vijeku za vrijeme turske vladavine, a obnovljen 2001. godine, za samo sedam mjeseci, od marta do oktobra. Na starim temeljima podgignut je freskopisan hram posvećen Svetom apostolu Luki.
Dvorište manastira Kaludra u Crnoj Gori.
Ktitor manastira je Veska Ralević. Tada su sagrađeni konak, deset kelija, zvonik i ribnjak. Manastir je osveštao 28. oktobra 2001. godine patrijarh srpski Pavle.
Dvorište manastira Kaludra
U riznici manastira čuvaju se srebrni krst optočen dragim kaenjem i djelovi moštiju Svetog apostola Luke, Svetog velikomučenika Artemija, Svetog velikomučenika Evstatije Plakide i Svetog prebodobnomučenika Ignjatija Ivironskog.
Komentar