Očekivalo se da će 20-godišnji plejmejker Orlanda držati konce igre italijanske reprezentaticije u svojim rukama, ali se to ipak neće dogoditi.
Iako su s Apenina prethodno pričali da je Bankero dao čvrsto obećanje da će igrati za zemlju u kojoj je rođen njegov otac, na kraju je izbor pao na Ameriku. Zemlju iz koje je poreklom njegova majka, ujedno i bivši WNBA košarkašica. Upravo su ona i jedan poster zalepljen na zid podruma, odnosno sobe u podrumu u kojoj je deo detinjstva proveo talentovani Bankero, uticali na konačnu i krupnu odluku.
„Fotografija američkog tima bila je okačena u podrumu, a moja soba je bila u podrumu. Tu sliku sam gledao svaki dan. To je bio bukvalno jedan od mojih najvećih snova koje sam sanjao kao klinac. Da igram za Sjedinjene Američkie Države“, objasnio je Paolo Napoloen Bankero, čija je majka branila boje reprezentacije SAD tokom 90-ih godina.
Neizbežna tema u razgovoru s novinarima „Associated Pressa“ bila je Italija i to šta se sve izdešavalo na toj relaciji – Italija – Bankero – Amerika.
Kada je imao 17 godina uspostavljeni su kontakti i želja je, po svemu sudeći, za saradnju bila obostrana, ali se na putu ka realizaciji isprečio „nevidljivi neprijatelj“ korona virus. To je otvorilo manevarski prostor Amerikancima i selektoru Majku Kšiševskom da privole momka rođenog u Sijetlu pre 20 godina koji je koledž košarku igrao za Djuk.
„Imao sam 17 godina kada su me zvali iz italijanskog Saveza i pitali da li bih igrao za njih. Bio je to period u mom životu kada se osećao da ne mogu da propustim takvu priliku jer je porodica s očeve strane iz Italije. Nisam previše znao o mom italijanskom poreklu. U tom trenutku sam to video kao idealan način da se upoznam i približim italijanskim korenima. Ali... Onda je usledila pandemija virusa korona koja me je udaljila od te priče. Počelo je preispitivanje da li je to pravi put za mene. Otišao sam na koledž Djuk, gde sam imao odličnu prvu godinu i postao sam prvi pik. To je drastično promenilo stvari. Jednostavno, okolnosti se menjaju“, rekao je plejmejker Orlanda i Amerike.
Usledio je razgovor sa kormilarom košarkaške selekcije Sjedinjenih Američkih Država Majkom Kšiševskim.
„Pričali smo i rekao mi je da još jednom uzmem i dobro razmislim o svemu i o konačnoj odluci, da li bi trebalo da igram za Italiju, pre nego za Ameriku. Svi ti faktori uticali su na moju odluku. Bili su tu, u mojim mislima kada sam zaista dobro morao da razmislim o svemu“, objasnio je Paolo Bankero.
I, izvagao je da je bolje da prihvati poziv SAD, pa je Italija izgubila mladu NBA zvezdu što je izvazvalo bes u njihovim redovima.
Predsednik KS Italije Đani Petrući je u razgovoru za „Gazetu delo sport“ poručio je da je izdaja prejaka reč, ali da je sve na kraju ispalo jedan veliki cirkus.
„Kada je shvatio svoj značaj u NBA ligi, okončana je Paolova romantična priča u reprezentaciji Italije. Poslednjih godina boravio je u Milanu i uprkos pokušajima sa njegovim agentima da organizujemo susret, on je vešto izbegao sastanak sa selektorom Pocekom. Izdaja je prejaka reč, ovakve situacije su sastavni deo sporta i lično sam spremam na njih. Smatram to cirkusom“, rekao je nedavno Petrući.
Italija je izgubila, Amerika dobila mladu NBA nadu koja će biti deo „drim-tima“ Mundobasketu koji će startovati u poslednjoj dekati avgusta i trajaće do 10. septembra.
Pogledajte novu epizodu emisije Sputnjik sport.