„Koncept je da će Sjedinjene Države, zajedno sa drugim saveznicima i partnerima, kao deo multilateralnog sporazuma, dogovoriti sa Ukrajinom dugoročne bilateralne obaveze u sferi bezbednosti “, rekao je Saliven na brifingu u Beloj kući.
To znači da će SAD „pružati različite oblike vojne pomoći, deliće obaveštajne podatke i informacije, pružati podršku u sajber prostoru i druge oblike materijalne podrške kako bi Ukrajina mogla da se brani i da spreči buduću agresiju“.
Američki predsednik Džozef Bajden namerava da razgovara o „izraelskom modelu” bezbednosnih garancija u Viljnusu sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim, partnerima iz G7 i drugim saveznicima, dodao je Saliven.
Nakon toga, sledi „udubljivanje u detalje ovih razgovora i razgovori sa Ukrajinom“ kako bi se sastavili uslovi podrške. Na kraju, ovo pitanje će morati da se usaglasi sa Kongresom, pošto takva podrška „zahteva resurse“.
Pitanje obezbeđivanja bezbednosnih garancija Ukrajini razmatra se u pozadini priprema za samit NATO koji počinje 11. jula u Viljnusu. Kijev sa samita čeka poziv u alijansu, iako priznaje da neće moći da postane član do okončanja sukoba sa Rusijom. Džozef Bajden smatra da je pitanje prijema Ukrajine u NATO preuranjeno.