Procenjuje se frilensera ima najmanje 70.000 i da će novi sistem samooporezivanja otkriti da ih je mnogo više. Rok za prijavu i plaćanje poreza za prva dva kvartala je kraj jula.
„Bebisiterka ili već neko ko je pomoć u kući, ili profesor matematike koji daje privatne časove, imaće način da svoja primanja legalno prijavi i da ne plati veliki porez. I pored toga da ima plaćeno zdravstveno osiguranje“, navela je Sofija Popara Parmaković iz Udruženja „Digitalna zajednica“.
Po prvom, od dva modela oporezivanja, ako je tromesečni prihod do 96.000 dinara, nema poreza, zdravstveno, a penziono plaćate ako želite.
Preko te sume, porez je 20 odsto. Procenjuje se da je za one koji prihoduju do 160.000 dinara to isplativije. Za one koji zarađuju više, bolji je drugi model, neoporezivo je 57.000 dinara, ostalo se oporezuje po stopi 10 odsto, uplata penzijskog doprinosa je obavezna, preneo je RTS.
„Predlažem institucijama da se ovaj portal uveže sa Centralnim registrom obaveznog socijalnog osiguranja, i da se krene u razvoj engleske verzije, jer i nerezidenti mogu biti frilenseri“, navela je Violeta Jovanović iz NALED-a.
Poreska uprava više neće slati rešenja, frilenseri će sami prijavljivati porez na portalu.
Anketa je pokazala da frilenser u proseku ima između 20 i 40 godina i visoko je obrazovan. Više od petine pruža IT usluge, slede onlajn časovi i dizajnerski angažman.