U pismu u koje je Tanjug imao uvid, a koje je upućeno Ursuli fon der Lajen i evropskim komesarima za pravosuđe i proširenje Didije Rejndersu i Oliveru Varheljiju piše da snažno podržavaju novu politiku od četiri stuba na Zapadnom Balkanu, ali da žele da istaknu neke tačke relevantne za uspeh celokupne politike EU prema Zapadnom Balkanu, Istočno partnerstvo i politiku proširenja EU u budućnosti.
"Unutar EU, bili smo dovoljno politički mudri da razvijemo mehanizme uslovljavanja za pristup država članica EU fondovima i poboljšali smo alate za borbu protiv zloupotrebe ovih sredstava uspostavljanjem EPPO-a i jačanjem prekogranične saradnje tužilaca. Demokratska regresija ili stagnacija izazov je našim političkim ciljevima, kao i sve veća prepreka preko potrebnim reformama u zemljama Zapadnog Balkana. Da se ne bi suočili sa istim izazovima u slučaju Ukrajine, Moldavije i Gruzije, moramo da uspostavimo kredibilan mehanizam uslovljavanja koji sprečava nazadovanje demokratije i unapređuje reformske procese u zemljama kandidatima", navodi se u pismu.
To je neophodno, navode evropsoslanici, kako bi se obezbedila kredibilnost politika EU i procesa proširenja, kao i ojačala pozicija EU u ovako napetim geopolitičkim okolnostima, posebno u odnosu na nedemokratske i autoritarne takmičare.
Takođe, evroposlanici predlažu nadležnosti EPPO-a na sve fondove EU namenjene politikama proširenja uz napomenu da veruju da ovlašćenja EPPO-a mogu da spreče zloupotrebu EU fondova u zemljama kandidatima kao što to čini u državama članicama, dok istovremeno jačaju vladavinu prava i obezbeđuju nezavisnost istraga i procesuiranja krivičnih dela vezanih za EU sredstva.
Kako kažu to bi trebalo da se uradi u okviru predloženog trećeg stuba od strane predsednika Komisije i u okviru fazne integracije zemalja kandidata.
"Smatramo da mehanizam uslovljavanja koji reguliše pristup zemalja kandidata EU fondovima treba da ojača kako bi se osigurala implementacija i nastavak reformi u oblasti vladavine prava, slobode medija i demokratskih standarda", zaključuje se u pismu.
Pismo je potpisalo pet slovenačkih evroposlanika, po dvoje mađarskih, austrijskih, nemačkih, holandskih evroposlanika i po jedan iz Litvanije, Italije, Hrvatske, Rumunije, Finske i Belgije.