Cijene u privatnom smeštaju u apartmanima u Herceg Novom kreću se od 30 do 100 evra, standardni četvorokrevetni apartman u prosjeku košta 60 eura, a krevet u sobi se izdaje od 10 do 15 evra po osobi, kaže Natalija Terzić, portparol Turističke organizacije Herceg Novi.
„Cijene hotelskog smeštaja u sezoni kreću se od 30 do 300 evra po osobi, odnosno od 190 do 1.000 evra po apartmanu. Van ove kategorije su luksuzna odmarališta kao što su: One&Onli Portonovi, cene soba u sezoni kreću se od 500 do 3.800, a cene u vilama Portonovi od 450 do 7.490 evra. U Lazure Hotel & Marina cena se kreće od 350 evra po osobi - noćenje sa doručkom. U zavisnosti od kategorije hotela i popunjenosti sobe, cene variraju, s obzirom da deca do 12 godina imaju i posebne pogodnosti – popuste. Takođe, posebne pogodnosti su za decu gde su sadržaji u hotelskom smeštaju dostupni na besplatno korišćenje, a to su: bazeni, dečja igrališta, sportski tereni...“, ističe Terzićeva.
Crnogorsko primorje
© Sputnik / Boban Novović
Kaže da su, prema informacijama koje dobijaju od hotelijera i izdavača privatnog smeštaja, najave sezone odlične.
„Postoji veliko interesovanje turista. Znamo i da je najveći deo kapaciteta već popunjen, tako da se nadamo zaista uspešnoj sezoni. Ovogodišnja dobra predsezona najavljuje uspešnu turističku sezonu. Tako je bilo nekada, a restorateri se nadaju da će i ovo leto biti sezona o kojoj će se pričati, kao o jednoj od najboljih. S obzirom da je cela predsezona bolja u odnosu na prethodnu, sigurni smo da će se ovaj trend nastaviti i tokom glavne i postsezone“, ističe Terzić.
Skuplje i u Budvi
U Budvi su cijene smještaja više dvadeset odsto nego lani.
Nemanja Kralj, zamjenik direktora Turističke organizacije Budva, saopštio je nedavno Sputnjiku da će u crnogorskoj metropoli turizma ovog ljeta cijene smještaja biti veće do 20 odsto u odnosu na prethodno ljeto.
„Konkretno, cijena noćenja sa doručkom u hotelima sa tri zvjezdice biće po osobi od 28 do 46 eura. Dakle, govorim o špicu turističke sezone u julu i avgustu. U hotelima sa četiri zvjezdice cijena noćenja sa doručkom je od 37 do 140 eura, a u hotelima sa pet zvjezdica od 160 do 270 eura za noć“, rekao je Kralj.
Sagovornik Sputnjika je naveo da će, što se privatnog smještaja tiče, cijena kreveta u dvokrevetnoj sobi biti od 20 do 50 eura za noć.
Crnogorsko primorje
© Sputnik / Boban Novović
„Kada su u pitanju apartmani, cijena smještaja za četvoročlanu porodicu se kreće od 60 eura za noć pa naviše, ima ih koji se izdaju i za 200 eura, zavisi od kategorije apartmana, lokacije, čime apartman raspolaže, šta se nudi gostu“, ističe Kralj.
Branka Džoganović, predsjednica izdavača Udruženja privatnog smještaja za Sputnjik ističe da će krevet u privatnom smještaju do špica sezone u Budvi koštati od 10 do 12 eura, u zavisnosti od lokacije i kategorije, a od 15. jula do 20. avgusta od 12 do 20 eura.
U Budvi, računajući i njeno zaleđe, u ponudi je 32.000 ležajeva u sobama, apartmanima, kućama i vilama za izdavanje, dok je u pojasu od plaže Jaz do plaže Buljarica trenutno aktivno preko 140 hotela od kojih je više od polovine visoko kategorisano sa četiri i pet zvjezdica.
Budvanski ugostitelji tvrde da su cijene u crnogorskoj metropoli turizma za 30 odsto niže nego na hrvatskom primorju.
Barska rivijera najjeftinija
Po tradiciji najeftinije ljetovanje za turiste je na barskoj rivijeri, Sutomore, Sušanj, Veliki Pijesak, Drobni pijesak, sam Bar su mjesta gdje se tokom ljeta može naći smještaj i krevet od sedam eura pa do 20 evra, zavisno od kategorije i lokaliteta.
Jovana Nenezić, PR menadžer Turističke organizacije Bar, kaže za Sputnjik da trenutno na teritoriji opštine Bar boravi 1.1134, turista što je 32% više nego lani.
„U kontaktu sa turističkom privredom, možemo reći da smo zadovoljni interesovanjem turista za sezonu, a sudeći po broju gostiju koji boravi na Barskoj rivijeri u ovom trenutku, imamo dobru predsezonu“, ističe Nenezićeva.
Ona poručuje da odnos cijene i kvaliteta kako u privatnom, tako i u hotelskom smještaju je komparativna prednost te destinacije u poređenju sa ostalim gradovima na Crnogorskom primorju.
Crnogorsko primorje
© Sputnik / Boban Novović
„Cijene kreveta u predsezoni u privatnom smještaju kreću se od 7 do 50 evra, a u hotelskom od 31 od 50-85. evra po osobi. Cijene hotelskog i privatnog smještaja tokom ljetnje turističke sezone iznose od 50 do 125 evra u hotelskom smještaju, dok cijene u privatnom smještaju iznose od 10 do 100 evra po osobi“, ističe Nenezićeva.
Naša sagovornica kaže da najave za sezonu, naročito u hotelskom smještaju, svakako da jesu razlog za optimizam.
„Zarada zavisi i od vanpansionske potrošnje gostiju, tako da za sada ne bismo davali takve naznake. Zajednički cilj nam je da odgovorimo na sve zahtjeve turista koji dođu u naš grad i na tome predano radimo. U periodu predsezone smo kontinuirano radili na promociji destinacije i nadamo se dobrim rezultatima i uspješnoj ljetnjoj turističkoj sezoni“., kaže Nenezićeva za Sputnjik.
Dobroj sezoni se nadaju i na sjeveru Crne Gore
Vanja Krgović Šarović, direktorka TO Žabljak, kaže za Sputnjik da su predsezonu pratile loše vremenske prilike, sa dosta padavina, što je uticalo na broj ostvarenih noćenja. Većina turista je ostvarila jedno noćenje, rijetko dva, i uglavnom su se opredjeljivali za kolektivni smještaj. Tokom maja je bilo naglašeno interesovanje za izletnički turizam, sa naglaskom za posjetu Crnom jezeru.
Za glavnu sezonu buking je jako dobar, posebno jul i avgust mjesec.
„U odnosu na prethodnu godinu cijene u svim turističko-ugostiteljskim objektima su uvećane 10-15%.
Sudeći po najavama i trenutnim interesovanjem, očekujemo jednu jako kvalitetnu sezonu. Me možemo reći da će biti rekordna, ali ono što očekujemo da ostvarimo rezultate približno 2019. godini“, ističe Krgović Šarović.
Iz TO Kolašin ukazuju da su vremenske prilike tokom maja i juna uticale na manje gostiju u predsezoni, ipak se nadaju da će gosti ljetos prepoznati ono što im Kolašin nudi.
„Hoteli bilježe dobru popunjenost kapaciteta prije svega zahvaljujući ranije potvrđenim aranžmanima (hoteli sa 4* bolju popunjenost nego prošle godine) dok prema informacijama koje dobijamo od izdavaoca privatnog smještaja bilježi se slabija popunjenost. Ohrabruje nas najavljeno poboljšanje vremenskih prilika i sigurni smo da će na kraju ova sezona biti bolja od prošlogodišnje. Oni su ponudu ovog grada predstavili na sajmovima u Štutgardu, Minhenu, imali radionice sa turoperatorima iz Beča, računaju i na goste iz Izraela“, navode u TO Kolašin...
Kako dodaju, što se cijena tiče, nema značajnijih promjena u odnosu na prethodnu sezonu.
„Kolašin u poslednjih par godina doživljava ekspanziju što se tiče smještajnih kapaciteta i jako nas raduje što se konstatno povećava broj registrovanih objekata za izdavanje i što imamo u najavi otvaranje više hotela visoke kategorije, budući da je grad u deficitu sa hotelskim kapacitetima“, poručuju iz TO Kolašin.
Cijene usluga
Ljubitelji espresa platiće u Baru, uz more, ovog ljeta to zadovoljstvo 1,5 dok je prošlog ljeta bio 1,2 eura. „Dojč“ je 1,7 do dva eura, hrana je također poskupila u restoranima do 20 odsto. Pice su od osam do 11 eura
Nešto sjevernije u Petrovcu je skuplje nego u Baru, sokovi su od tri do 3,5 eura, parče pice je 3 eura, čitava pica od devet do 15 eura, zavisi od vrste i veličine, porcija lignji od 14 do 15 eura, porcije mesnih jela od 13 do 14 eura
Kugla sladoleda u Baru je 80 centi do euro, u Petrovcu od 1, do 1,2 eura.
Crnogorsko primorje
© Sputnik / Boban Novović
U Budvi su cijene slične kao i u Petrovcu, ali nemajte da se iznenadite ako vam u luksuznim restoranima naplate pivo pet eura.
Slično kao u Baru je u Ulcinju i Herceg Novom.
Poseban trošak na koji morate računati je i mobilijar na plažama. Na barskoj rivijeri su ležaljke i suncobran oko 10 eura, na plaži Kampala u Buljarici platićete baldahin 30 eura. Slično je i u Ulcinju, ali u Budvi je to skuplje za desetak eura.
Poseban problem za turiste jeste parking, sat vremena se naplaćuje od 60 centi do eura, u Budvi se teško i nalazi parking mjesto u špicu sezone.
Gdje su saobraćajna uska grla?
Ono što interesuje vozače jeste gdje bi mogla da budu uska grla, kada je saobraćaj u pitanju. Prvo kada dolaze u Crnu Goru, iz pravca Srbije, od Kolašina do Mateševa se obnavlja dionica puta, ali nadležni ističu da će tokom sezone radovi biti smanjenim intezitetom. U predsezoni se tih desetak kilometara prelazilo za četrdesetak minuta.
Na samoj obali, gužve vas očekuju kroz Sutomore, Sozinu, kroz Budvu, od Budve do Jaza, kroz čitavu Boku Kotorsku. Između Kamenara i Lepetana voze trajekti, nabavljeno je i nekoliko novih, stigao je trajekt sa simboličnim nazivom „Ruka pravde“ i to ne bi trebalo da bude veliki problem.
Također granični prelazi prema Srbiji, Hrvatskoj, i BiH mogu biti problem.