On je u intervjuu za „Tagesšpigel“ naveo da taj paket pomoći treba da omogući Kijevu da izvrši transformaciju sa sovjetskog modela u modernu vojnu silu koja funkcioniše po standardima NATO.
Pored toga, saveznici treba da se dogovore o povećanju rashoda u odbrani.
„Definisaćemo koliko snaga treba da bude u stanju povišene borbene gotovosti i kakvu tehniku treba da imaju. To će koštati, ali to će biti dobra investicija“, rekao je on.
Kada se radi o ukrajinskoj kontraofanzivi, Stoltenberg je ocenio da je Oružanim snagama Ukrajine teško da napreduju zbog nepovoljnog terena, kao i jakih odbrambenih položaja ruskih snaga, uključujući minska polja i protivtenkovske barijere.
Kina nije neprijatelj, ali jedno se ne sme dopustiti
Stoltenberg je, pored toga, istakao da Kina nije neprijatelja NATO-a, ali da ne treba dopustiti da saveznici zavise od Kine na mnogim poljima, uključujući kritične isporuke sirovina.
„Ne radi se o ekonomskom razdruživanju ili izolaciji zemlje. Kina nije naš neprijatelj, treba da imamo blisku razmenu mišljenja i da nastavimo trgovinu. Samo upozoravam na zavisnost u određenim sferama, kao što su kritične isporuke sirovina“, rekao je Stoltenberg, komentarišući nedave pregovore nemačkog kancelara Olafa Šolca sa premijerom Državnog saveta Kine Li Ćangom.
Istovremeno, generalni sekretar Alijanse je pre dva dana izjavio da lako može da zamisli sukob u kome Moskva i Peking deluju zajedno.
Samit NATO-a održava se 11. i 12. jula u Viljnusu.