Albanska policija upala je u sedište organizacije Mudžahedin e-Kalk u kojem se nalazi oko 3.000 Iranaca, koji su posle silnog seljakanja i sukoba sa vlastima u Iranu pre desetak godina završili na obali Jadranskog mora. Prilikom upada je došlo do koškanja na ulazu i upotrebljen je suzavac.
Policija je upala u kamp iranskih prognanika posle odluke tužilaštva, koje je navelo da se njihove aktivnosti kose sa odredbama sporazuma iz 2014. godine, prema kojem su u Drač smešteni iz humanitarnih razloga.
Problemi su, tokom racije, nastali kada je od pripadnika ove organizacije zatraženo da predaju računare, što su iranski disidenti odbili i fizički se suprotstavili specijalcima.
Najmanje 35 osoba je povređeno tokom sukoba, a predstavnici organizacije Mudžahedin e-Kalk tvrde da je jedan od njihovih članova ubijen tokom policijske akcije.
Albanska policija, pak, tvrdi da je ova osoba preminula od posledica srčanog udara, te da je njegovo telo odmah prebačeno u mrtvačnicu u Draču, gde će uzrok smrti utvrditi poseban tim koji je, u međuvremenu, stigao iz Tirane.
”Nažalost, ova grupa se nije vladala shodno odredbama sporazuma iz 2014. godine”, saopštilo je albansko ministarstvo pravde.
Pripadnici iranske organizacije stigli su u Albaniju 2013. godine na intervenciju administracije predsednika SAD Baraka Obame koji im je tražio utočište posle serije sukoba sa pripadnicima Revolucionarne garde u Iraku.
Cilj organizacije Mudžahedin e-Kalk je obaranje vlade u Teheranu.
Bivši albanski premijer, Salji Beriša, za čijeg su mandata iranski izgnanici i stigli u Albaniji, oštro je osudio upad policije u kamp u Draču, tvrdeći da je akcija izvedena po direktnom nalogu premijera Edija Rame.
”Ovo je običan banditizam”, rekao je Beriša, tvrdeći da je ovom akcijom Albanija prekršila ključne tačke sporazuma, prema kojem je Irancima dozvoljeno da se sklone u Drač.
Nije sasvim jasno zbog čega je tačno albanska policija upala u ovaj kompleks, koji vlasti u Teheranu opisuju kao ključnu tačku elektronskog rata koje MeK vodi protiv Teherana.
Uticaj Irana na odluku vlade u Albaniji je isključen, pošto je Tirana, posle serije sajber napada na institucije i nekoliko sumnjivih akcija i proterivanja iranskih diplomata, u septembru prošle godine prekinula diplomatske odnose sa Teheranom, prenosi RTS.