Odlukom o izmeni Pravila Ustavnog suda BiH brisana je odredba člana 39 tih pravila koja glasi:
„Sednica Ustavnog suda u plenarnom sazivu kojoj ne prisustvuju najmanje trojica sudija koje je izabrao Predstavnički dom Parlamenta FBiH i najmanje jedan sudija kojeg je izabrala Narodna skupština Republike Srpske se odlaže s tim da će se, u slučaju ponavljanja iste situacije bez opravdanih razloga, naredna sednica održati“.
U saopštenju Ustavnog suda BiH nakon vanredne sednice navedeno je da „niko drugi, niti jedan zakonodavni ili izvršni organ, nema ustavnu nadležnost da ‘povuče’ sudiju koji je izabran u Ustavni sud BiH“ i da je jedini način na koji može da prestane funkcija sudiji u Ustavnom sudu onaj koji propisuje Ustav BiH.
Prema Ustavu BiH, kvorum u Ustavnom sudu čini većina svih članova Suda, dakle pet sudija bez obzira na to koje ih je nadležno telo izabralo, a i odluke se donose većinom glasova svih članova Suda (pet sudija), navodi se u saopštenju.
„Odredbe Ustava BiH ne poznaju mogućnost da Ustavni sud bude u blokadi, odnosno da ne može donositi odluke iz svoje nadležnosti“, ocenili su iz Ustavnog suda i dodali da se „takva mogućnost ne može propisati ni bilo kojim drugim pravnim aktom niže pravne snage od Ustava BiH“.
U vezi s tim, iz Ustavnog suda istakli su da Ustav BiH propisuje sastav i način izbora sudija u Ustavni sud BiH.
Ustavni sud podseća Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH i Narodnu skupštinu Republike Srpske da već deset, odnosno sedam meseci, nisu izvršili svoju ustavnopravnu obavezu i izabrali sudije koji trenutno nedostaju u Ustavnom sudu, čime otežavaju njegov rad.
Na vanrednoj sednici Ustavnog suda BiH izražena je bezrezervne podrška potpredsedniku ovog suda BiH Zlatku Kneževiću.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 26. aprila zaključak kojim poziva sudije Ustavnog suda BiH iz reda srpskog naroda da podnesu ostavke, podseća portal RTRS.
Razlog za donošenje ovakvog zaključka je antidejtonsko i antiustavno delovanje Ustavnog suda BiH, koje je kulminiralo odlukama o državnoj imovini.
Sudija Ustavnog suda BiH iz Srpske Zlatko Knežević obavestio je potom predsednika Narodne skupštine Srpske Nenada Stevandića da će podneti zahtev za odlazak u prevremenu penziju. Time će Ustavni sud BiH ostati bez sudije iz Srpske.