Lider Pokreta Evropa sad Milojko Spajić rekao je u petak da su neformalni razgovori o sastavu nove vlade već pokrenuti i da su u tom pokretu otvoreni za razgovore sa koalicijom „Za budućnost Crne Gore“ (ZBCG), a ponovio je da sa DPS i URA nema razgovora.
Vukićević vjeruje da bi i zbog demokratizacije političkih odnosa u Crnoj Gori PES trebalo da napravi vladu sa koalicijom „Za budućnost Crne Gore“.
„Mislim da bi samo tako vlast bila stabilna i da bi vlada mogla da ima neki duži rok trajanja. U nju treba da uđu još i drugi politički faktori, izuzev DPS-a. Na taj način bi se stvorila jedna autentična vlast, a ne vlada pod uticajem ambasada kvinete poput 42. i 43.vlade koje su kratko trajale i koje su bile neka vrsta eksperimenta. Pokazalo se, nakon pada Mila Đukanovića, da nema stabilne vlade bez srpskog faktora u Crnoj Gori i samo uz njegovo učešće imaćemo stabilnu vlast. Da li će to dozvoliti ambasade kvinte ostaje da se vidi“, poručuje Vukićević za Sputnjik.
Naš sagovornik komentariše i slabu izlaznost na poslednje parlamentarne izbore, a ističe da su, po njemu, dva razloga za to.
„Jedan od razloga je razočaranost birača političkim procesima nakon pada režima Mila Đukanovića prije tri godine, a drugi razlog je što ljudi više ne osjećaju taj pritisak obavezujućeg izlaska na birališta kao za vrijeme vladavine DPS-a“, kaže Vukićević.
Što se tiče rezultata izbora, on je mišljenja da je Pokret Evropa sad ostvario solidan rezultat, ali ni izdaleka onaj koji su očekivali i koji su im predviđali neki prozapadni analitičari.
„Koalicija „Za budućnost Crne Gore“ ostvarila je dobar rezultat i uspjela je da zadrži nukleus svog tradicionalnog biračkog tijela i mogli bismo reći da je sa ovim rezultatom pomrsila planove onih zapadnih centara koji su računali na radikalnu pacifikaciju prosrpskog i rusofilskog biračkog tijela u Crnoj Gori. Smatram da je koalicija Demokrata i URA ostvarila dobar rezultat, čak bih rekao bolji od očekivanog. DPS je nastavio da gubi povjerenje glasača, pa smo i prije izbora najavljivali da oni mogu osvojiti između 20 i 25 odsto podrške, što je mnogo manje nego na prošlim izborima. Manjine su ostvarile uspjeh, pogotovo Bošnjačka stranka. To mogu objasniti njihovom politikom zapošljavanja, jer su već dugo u izvršnoj vlasti, opstali su u vladi i nakon rušenja Đukanovića. Dobro je da je SNP prošao cenzus, jer je bilo upitno da li će se to desiti i jer bio po Dontovom sistemu ti glasovi otišli najjačim partijama“, konstatuje Vukićević.