„Istraga koju je sprovela obaveštajna služba KSIR pokazala je da su u neredima učestvovale specijalne službe skoro 20 zemalja (protesti koji su organizovani u jesen 2022. godine). Potrebno je napomenuti da su učestvovale: SAD, Velika Britanija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija, Francuska, Nemačka, Kanada, Belgija, Austrija, Albanija, Australija, Island, Italija, takozvano Kosovo, Norveška, Bahrein, Novi Zeland i cionistički režim (Izrael)“, piše agencija „Tasnim“.
Kazemi je podvukao da su se saradnici francuske ambasade premeštali po teritoriji Islamske Republike kako bi sakupili operativne iformacije o protestima i lokaciji iranskih snaga bezbednosti kako bi razmenili podatke sa specijalnim službama „još jedne evropske zemlje“.
Osim toga, navedene zemlje su, navodno, za prikupljanje informacija koristile građane Avganistana, Pakistana i Iraka, kao i građane različitih zemalja Zapada. Kazemi je istakao da je uhapšeno 40 ljudi iz jedne susedne zemlje, kao i jedan Nemac i osoba koja ima državljanstvo Francuske i Irske.
Direktor Obaveštajne službe KSIR je ukazao i da su se predstavnici obaveštajne službe Ujedinjenih Arapskih Emirata i Izraela povremeno sastajali na teritoriji neke arapske zemlje i razmatrali podršku protesta u Iranu. Zvaničnici ovih država za sada nisu komentarisali optužbe.
Protesti u Iranu
Nemiri su počeli 16. septembra 2022. godine nakon sahrane 22-godišnje Mahsi Amini. Prema zvaničnoj verziji, policija je uhapsila Amini zbog nepravilnog nošenja marame i tokom ispitivanja je imala srčani udar nakon kojeg je umrla. Međutim, na društvenim mrežama je plasirana informacija da su Amini pretukli policajci. Iranska organizacija sudske medicine je 7. oktobra objavila zvaničan zaključak o tome šta je uzrok smrti devojke, u kojem je pisalo da joj nisu nanete povrede, ali su protestanti smatrali da ova verzija nije ubedljiva.
Po svedočenjima saudijskog lista „Aš-Šark el Ausat“, u mitinzima i šetnjama je u nekoliko meseci učestvovalo 157 iranskih gradova i nekoliko naselja. Učesnici su pozivali na demokratske promene, osuđivali su represiju vlasti i tražili su da se oslobode uhapšeni.
Vlasti Islamske Republike su do sada krivile za organizaciju nemira specijalne službe Velike Britanije , Izraela, Saudijske Arabije i SAD.