Podkast

Čehov iz Islama Grčkog | Orbita kulture

U današnjoj emisiji otkrivamo kako su se neobjavljene priče Vladana Desnice pet i po decenije posle piščeve smrti našle pred čitaocima
Sputnik
Da li priređivač ima svojevrsnu moralnu dilemu „objaviti ili prepustiti zaboravu“ u trenutku kada se nađe pred rukopisom iz zaostavštine velikog pisca, šta je kriterijum koji opredeljuje ovakvu odluku – za „Orbitu kulture“ otkriva dr Vladan Bajčeta, priređivač 12 priča iz zaostavštine Vladana Desnice koje su se ovih dana, pod naslovom „Zasluženi odmor“ u izdanju kuće „Dereta“ premijerno našle pred domaćom publikom. O Vladanu Desnici, njegovom prepoznatljivom rukopisu, o čehovljevskom u njegovoj prozi, ali i o kulturološkom značaju pojave ovakvih knjiga, razgovaramo i sa pesnikom Zoranom Bognarom, urednikom ovog izdanja.
Šta se o srpskom nasleđu u Mađarskoj može zaključiti na osnovu očuvanih 45 srpskih crkava i manastira, ali i na osnovu njihove pozicioniranosti na i danas najatraktivnijim lokacijama u mađarskim gradovima - saznajemo od Vladimira Markovića, autora izložbe fotografija „Sakralno nasleđe Srba u Mađarskoj“, nedavno otvorene u Odeljenju za kulturu Ambasade Mađarske u Beogradu.
Kako se poslednje razdoblje svetskog optimizma, kako je nazvana fantastična kreativna energija osamdesetih - odrazilo na jugoslovenski i srpski film, o čemu sve govori izložba „Tragovi jednog vremena – filmski plakat 1980-1989”, otvorena u Kulturnom centru Beograda (na kojoj su, između ostalih, izloženi plakati za filmove „Maratonci trče počasni krug”, „Petrijin venac“, „Majstori, majstori“, „Poseban tretman“, „Kako je propao rokenrol“, „Sabirni centar“, i drugi) za „Orbitu kulture“ objašnjava Miroljub Stojanović iz Filmskog centra Srbije, jedan od priređivača ove postavke.
O delatnostima Biblioteke SANU na čijem je čelu, a koja je prigodnim programom obeležila svoj dan, o značaju edicije „Deset vekova srpske književnosti“ čije se 14 kolo upravo pojavilo, a koju je zajedno sa timom iz Matice srpske pokrenuo i urednički osmislio pre 14 godina, kao i o novoj knjizi „Nikad dosta života“ već ovenčanom regionalnom književnom nagradom – u prostorijama SANU o ova tri značajna povoda razgovaramo sa piscem i akademikom Mirom Vuksanovićem.
Šta se krije iza naslova nedavno objavljene knjige „Čovek po meri šinjela“, čiji je podnaslov: Psihobiografija vojvode Živojina Mišića, da li je reč o svojevrsnom profesionalnom eksperimentu na nedovoljno istraženom terenu, zašto je Mišić – kako sugeriše i zaključak ove knjige - tipični predstavnik svoga naroda ali i čovek sa osobenostima koje su bliske slici „idealnog vojnika“ – za Sputnjik objašnjava autor „Čoveka po meri šinjela“, psihijatar i psihoterapeut dr Aleksandar Misojčić.
Jedan od najboljih savremenih srpskih pesnika Dragan Jovanović Danilov za slušaoce „Orbite kulture“ premijerno čita pesmu iz rukopisa „Dok smo razgovarali o našoj deci“.

O emisiji „Orbita kulture“

Orbita kulture“ prati kulturne fenomene i događaje, stvaraoce i ličnosti koji svojim delom kreiraju savremenu kulturnu scenu u zemlji i u svetu.
U želji da afirmiše prave vrednosti, ostaje verna sopstvenom sloganu koji glasi: „Kada ima kulture, niko ne primećuje, a kada je nema — primete svi“.
Sputnjikovu „Orbitu kulture“ uređuje Dejana Vuković, a emituje se svake subote u 10.00 na talasima Radija Studio B.
Komentar