Kurti je naveo da sadašnji lideri Albanaca treba da prate filozofiju Prizrenske lige.
„Sa okolnim susedima i Otomanskim carstvom na čelu, politički lideri su tada štitili teritorije, kao što moramo da radimo danas. Lojalni Ligi, možemo napredovati na našem putu ka političkom jačanju naših država, zajedno sa našim američkim i evropskim saveznicima. Da očuvam institucionalnu povezanost, i ja sam ovde da očuvam filozofiju Lige“, rekao je Kurti, prenosi Kosovo onlajn.
Kurti u Prizrenu nije hteo da odgovori na pitanja novinara u vezi sa nacrtom statuta ZSO, koji je predložio premijer Albanije Edi Rama,
Prizrenska liga za odbranu prava albanskog naroda je udruženje koje je u Prizrenu formirala grupa Albanaca, 10. juna 1878, nakon završetka rata Rusije, Srbije i Crne Gore protiv Osmanskog carstva.
Prizrenska liga bila je zasnovana na ideji velike Albanije, zanemarujući prava Srba, Grka i slovenskih naroda. Agresivni protivsrpski program Prizrenske lige trajno je opteretio odnose između Srba i Albanaca. Mnogi istoričari smatraju da je Prizrenska liga manipulacija albanskim narodom kao instrumentom interesa tadašnjeg Osmanskog carstva i pojedinih evropskih sila. Sa druge strane, pojedini albanski istoričari i političari, tvrde da je ona izraz opštealbanskog nacionalnog pokreta.
Petković: Prizren je bio prestonica srpskih careva
Na Kurtijevu izjavu o Prizrenskoj ligi reagovalo je i direktor kancelarije za KiM Petar Petković.
„Nema Srbina koji Aljbina Kurtija neće podsetiti da je Prizren, davno pre nego što se u njemu na današnji dan, pre 145 godina okupila grupa otomanskih lojalista kako bi osnovala Prizrensku ligu, bio prestonica srpskih careva. Kada Kurti najavljuje da će slediti „filozofiju Prizrenske lige“, to znači da će slediti ideologiju koja je, između ostalog, na koncu dovela i do toga da se u srpskome carskom gradu danas gotovo više i ne govori srpski“, navodi Petković.
Pozivajući se na „filozofiju Prizrenske lige“ Kurti se poziva i na njen antisrpski i antislovenski karakter, i nastoji da pruži istorijski alibi svojoj današnjoj agresivnoj šovinističkoj politici, dodaje direktor Kancelarije za KiM.
„Iako su mu usta puna demokratije i građanskog društva, njemu je nemoguće da prizna bilo kakav nealbanski karakter Kosova i Metohije, jer njemu demokratija odgovora dok god je rezervisana samo za Albance, a građansko društvo samo onda kada u tom društvu žive isključivo Albanci“, saopštio je Petković.
Dok Kurti u nacional-romantičarskom zanosu iz Prizrena snuje velikoalbanske snove, Srbi se danas sećaju godišnjice jednog novijeg, i za savremenu politiku mnogo relevantnijeg dokumenta, a to je Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN, navodi se u saopštenju.
„Rezolucija 1244, koja je takođe doneta na današnji dan, jeste obavezujući međunarodno-pravni dokument koji se tiče Kosova i Metohije, i, ako je već ljubitelj godišnjica i istorije, Kurti ne treba da se vraća u davnu prošlost, već inspiraciju i osnov za političko delovanje treba da traži upravo u tom dokumentu Saveta bezbednosti UN“, saopštio je Petković.