RUSIJA

Lavrov: Zapad sankcijama i ucenama pokušava da utiče na ekonomsku saradnju suverenih zemalja

Zapadne zemlje sankcijama i ucenama pokušavaju da utiču na ekonomsku saradnju suverenih država, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov na sastanku ministara inostranih poslova članica BRIKS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južnoafrička Republika).
Sputnik

„Dok su široko zastupljene manifestacije hegemonizma, unilaterizma, od toga stradaju, pre svega, globalni Jug i globalni Istok, jer Zapad finansijskim ucenama i sankcijama uporno pokušava da utiče na izbog ekonomskog modela i trgovinskih partnera suverenih država, ograničavajući njihove mogućnosti“, istakao je Lavrov.

On je dodao da države Azije, Afrike i Latinske Amerike istovremeno jačaju svoje ekonomske pozicije, pokazujući spremnost da brane nacionalne interese.
Prema njegovim rečima, ubrzava se uspostavljanje pravednijeg, policentričnog svetskog poretka.
Unipolarni sistem, koji je usmeren na stvaranje privilegija za jednu zemlju ili uzak krug država putem nametanja svima ostalima nekih pravila i standarda, koji su diktirani egoističkim interesima i ne uzimaju u obzir osnovne, temeljne principe međunarodnog prava, odlazi u zaborav, smatra Lavrov.

„Nastavljaju se pokušaji ideologizacije međunarodnih diskusija i multilateralnih institucija. Kao rezultat toga, ne rešavaju se suštinska pitanja svetske zajednice koja se tiču izlaska svetske ekonomije iz krize, obezbeđenja njenog stabilnog razvoja, usaglašene reforme svetskog devizno-finansijskog i trgovinskog sistema uz uzimanje u obzir interesa globalne većine“, zaključio je ministar.

Uloga BRIKS-a treba da se povećava

Diplomata smatra da članice BRIKS-a u svetlu delovanja Zapada treba da traže zajedničke odgovore na postojeće izazove, među kojima su „pokušaji podrivanja osnova kolektivne, jednake i nedeljive bezbednosti, regionalni sukobi, međunarodni terorizam, transnacionalni kriminal“.

„Uveren sam da, u tekućim uslovima, uloga BRIKS-a u doprinošenju rešavanja globalnih problema treba samo da raste, tim pre što naša zajednica ostaje primer pravog multilaterizma“, istakao je ministar.

Lavrov je, kako bi „naglasio multipolarnost“, govorio na ruskom jeziku za razliku od ostalih govornika koji su govorili na engleskom jeziku. Predstavnik Kine, koji je nastupao nakon Lavrova, takođe je govorio na maternjem jeziku.
Ruski diplomata je, pored toga, ocenio da zemlje BRIKS-a tokom sastanka u Kejptaunu treba da uporede svoje pristupe proširenju asocijacije, kao i po drugim unutrašnjim pitanjima „petorke“.
Ranije je predsednik Venecuele Nikolas Maduro rekao da njegova zemlja želi da se pridruži BRIKS-u.
Ovom ekonomskom bloku planira da se pridruži još niz zemalja, uključujući Argentinu, Iran, kao i, prema saopštenju Ministarstva inostranih poslova Kine, Indonezija, Turska, Saudijska Arabija i Egipat.
Sastanak ministara inostranih poslova članica BRIKS-a održava se 1-2. juna u Južnoafričkoj Republici.
RUSIJA
Rusija: Zemlje koje podržavaju sankcije ne mogu u BRIKS
Komentar