Kina se suočava sa sve težim i složenijim izazovima nacionalne bezbednosti i mora da se pripremi za najgore scenarije povećanjem svojih kapaciteta za suočavanje sa unutrašnjim i spoljnim pretnjama, upozorio je Si na sastanku komisije za nacionalnu bezbednost sa najvišim zvaničnicima Kine, prenosi agencija Sinhua.
„Moramo biti spremni na najgore i ekstremne scenarije i da budemo spremni da izdržimo veliki test jakih vetrova, nestabilnih voda, pa čak i opasnih oluja“, rekao je Si i dodao da je potrebno više napora da se modernizuje nacionalna bezbednosna arhitektura kao i priprema „za stvarnu borbu i bavljenje praktičnim problemima“.
Si je svoje komentare komisiji za nacionalnu bezbednost izneo usred rastućih tenzija sa SAD. Samo ove nedelje, Peking je odbio zahtev Vašingtona za sastanak šefova odbrane dve zemlje iako obojica prisustvuju bezbednosnoj konferenciji u Singapuru u junu, navodeći potrebu da američki zvaničnici poštuju suverenitet i zabrinutost Kine.
Kina upozorila na rizike koje predstavlja napredak u veštačkoj inteligenciji
Vladajuća Komunistička partija upozorila je na rizike koje predstavlja napredak u veštačkoj inteligenciji, istovremeno pozivajući na pojačane mere nacionalne bezbednosti.
Na sastanku je upućen poziv na „predane napore za očuvanje političke bezbednosti i poboljšanje upravljanja bezbednošću internet podataka i veštačke inteligencije“.
Si je istakao na sastanku da treba imati svest o komplikovanim i izazovnim okolnostima sa kojima se suočava nacionalna bezbednost. Kini je potreban novi obrazac razvoja sa novom bezbednosnom arhitekturom, rekao je on.
Izjave iz Pekinga usledile su nakon prekjučerašnjeg upozorenja naučnika i lidera tehnološke industrije, uključujući visoke rukovodioce u „Majkrosoftu“ i „Guglu“, o opasnostima koje veštačka inteligencija predstavlja za čovečanstvo.