Radi poređenja, prilikom analize uzet je indikator ukupnog direktnog duga centralne (federalne) vlade na kraju četvrtog kvartala 2022. godine.
Državni dug Sjedinjenih Američkih Država je postigao rekordnu sumu od 31, 42 triliona dolara, a obaveze sledećih trinaest najvećih dužnika iznose 23 milijarde manje.
Na drugom mestu u svetu je japanska vlada sa dugom od 9, 59 triliona dolara, dok je na trećem Kina sa 3, 75 triliona dolara. Britanska vlada je zadužena za 3, 03 triliona dolara, a italijanske centralne vlasti zauzimaju peto mesto sa 2, 88 triliona dolara. Dalje na listi su Francuska, Indija, Nemačka, Španija, Kanada, Brazil, Južna Koreja, Singapur i Australija koji su ukupno zaduženi 12, 15 triliona dolara.
Istovremeno, ruski državni dug je, prema prošlogodišnjim rezultatima iznosio samo 294, 8 milijardi dolara, što je, takođe, 33 puta manje od japanskog, a 13 puta manje od kineskog.
Za sada većina zemalja nije objavila podatke o državnom dugu za prvi kvartal 2023. godine, ali za prva tri meseca ove godine zadužnost ruske vlade je smanjena za 15, 2 milijarde dolara, ili za 5,2 procenta. Vlada Japana takođe beleži smanjenje zadužnosti od - 0,2 procenta.
Sa druge strane, američki državni dug porastao je za 0,1 procenat, dostigavši novi rekord od 31, 46 triliona dolara i probivšu zakonom utvrđenu gornju granicu.
Nakon toga, Ministarstvo finansija SAD primenilo je vanredne mere u cilju nastavka finansijskih operacija, a Bela kuća je pozvala Kongres da podigne limit mogućeg duga. Trenutno se u zemlji vodi debata o povećanju gornje granice. Dogovor mora biti postignut do juna, u suprotnom će SAD, prvi put od 1979. godine, zabeležiti bankrot.