RUSIJA

Zaharova: Zapad se pravi da ne primećuje uzimanje organa poginulih ukrajinskih vojnika

Međunarodne strukture se pretvaraju da ne primećuju izveštaje o uzimanju organa poginulih ukrajinskih vojnika u Hersonu, izjavila je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Sputnik
„Naravno, međunarodne strukture se pretvaraju da ne primećuju takve činjenice, pa čak i informacije. To jest, one to u suštini ne uzimaju u obzir“, rekla je Zaharova tokom brifinga.
Ona je dodala da ove operacije zahtevaju učešće velikog broja stručnjaka i troškova.
„Podaci o vađenju organa u Ukrajini izgledaju prilično vredni pažnje i zahtevaju hitne međunarodne napore za praćenje i preduzimanje odgovarajućih mera“, naglasila je Zaharova.
Ranije je predstavnik ruskih snaga bezbednosti, pozivajući se na izvor u hersonskim medicinskim ustanovama, izjavio da zaposleni ukrajinske Državne službe za medicinu katastrofa, koja je u sastavu Ministarstva zdravlja Ukrajine, tajno u vojnoj bolnici u Hersonu vade organe iz tela ukrajinskih vojnika za transplantaciju, skrivajući ove činjenice od porodica poginulih.
Ona je podsetila da je u martu ove godine u srpskom nedeljniku „Pečat“ objavljen članak „Krvavi odred Elizabet Debri“. U pitanju je lekarka iz Holandije, koja je ranije bila u Artjomovsku, a o kojoj se govorilo i u svedočenjima bivšeg pripadnika Službe bezbednosti Ukrajine o operacijama vađenja organa ukrajinskih vojnika koji su poginuli ili bili teško povređeni u Donbasu. On je ispričao da je postojala šema za slanje organa u zapadne zemlje gde je razvijena transplantologija, konkretno u Nemačku, kao i u Izrael.
„Ovo nije prvi put da je predmet novinarskih istraga aktivno širenje transplantacije na crno na tim prostorima… To je pravi biznis u zonama vojnih sukoba koji je veoma profitabilan za one koji se njime bave. Postojanje ovog strašnog, krvavog biznisa, naravno, nije moguće bez pokroviteljstva na najvišem državnom nivou. Ovo nije slučajno. Problem trgovine ljudima u Ukrajini postoji već duže vreme i više puta je bio u centru pažnje i tela UN za ljudska prava“, istakla je Zaharova.
Kako je navela, nedavna zapažanja Komiteta za prava deteta (oktobar 2022.) i Odbora za eliminaciju diskriminacije žena (novembar 2022.) istakla su visoku stopu trgovine ženama i decom u toj zemlji u svrhu seksualne eksploatacije.
Zaharova je istakla da je od kasnih devedesetih u medijima bilo navoda da su građani Ukrajine sa niskim primanjima bili prinuđeni da prodaju unutrašnje organe kako bi poboljšali svoje materijalno stanje.
„Pojavile su se i informacije o nezakonitom uzimanju organa sa tela mrtvih. Ukrajina je bila u centru skandala u vezi sa ilegalnom transplantacijom mnogo pre državnog udara 2014. i događaja koji su usledili. Međutim, izbijanje sukoba na jugoistoku zemlje značajno je pogoršalo situaciju“, naglasila je.
Ona je posebno izdvojila aktivnosti „transplantologa na crno“ na ratištima, kada je prvi šef Donjecke Narodne Republike Aleksandar Zaharčenko izjavio da je lično video leševe sa otvorenim stomacima i otvorenim grudima, rekavši da ima informacije da su „ukrajinski nacionalisti nezakonito zaplenili delove tela zatvorenika, lokalnog stanovništva i ranjenih vojnika Oružanih snaga Ukrajine“.
„U julu 2022. godine, oficir Narodne milicije Luganske Narodne Republike Andrej Maročko izjavio je da, prema njegovim informacijama, svakoga dana 20-30 ljudi dolazi iz zone aktivnih sukoba na stolove transplantologa na crno, koji deluju u Ukrajini i da su to uglavnom ukrajinski vojnici“, navela je i dodala da pravi razlozi za korišćenje poljskih krematorijuma, od strane ukrajinske strane, ostaju nepoznati široj javnosti.
Zaharova se osvrnula i na nedavno značajno ublažavanje ukrajinskog zakonodavstva o transplataciji, posebno pojednostavljenje procedure za dobijanje saglasnosti za ovaj proces, davanje prava na njihovog obavljanje na privatnim klinikama i oslobađanje transplantacije organa od PDV-a.
„Istovremeno, poslednju novinu usvojila je Vrhovna rada Ukrajine nakon početka Specijalne vojne operacije Oružanih snaga Ruske Federacije, aprila 2022. godine“, rekla je Zaharova.
Kijevski režim negira informacije o radu transplantologa na crno u Ukrajini. Često se kao argument navodi težina operacija transplantacije organa, koja zahteva učešće velikog broja specijalista, značajne troškove, vreme i sprovođenje mnogih testova za kompatibilnost davaoca i primaoca“, dodala je ona.
Zaharova je u vezi sa tim podsetila da su se tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji na albanskoj teritoriji nedaleko od grada Burela vršile transplantacije (Dosije Žuta kuća). Tragove o tome pronašli su istražitelji Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju
„Činjenice o tome su prvi put opisane u knjizi bivše tužiteljke Međunarodnog suda Karle del Ponte ‘Lov: Ja i ratni zločinci’,a potom i u izveštaju predstavnika Švajcarske Dika Martija za PS SE, nakon čega su se parlamentarci saglasili da postoji potreba da se pozovu na odgovornost svi oni koji se bave trgovinom organima“.
Ako su izvođenje operacija „na terenu“ odrađivali ilegalni transplantolozi još kasnih devedesetih u Albaniji, podaci o vađenju organa u Ukrajini ovih dana izgledaju prilično vredni pažnje, zaključila je Zaharova.
Komentar