Ali osoba s kojom je razgovarao bio je prevarant „koji je koristio tehnologiju veštačke inteligencije da bi promenio izgled“, navodi se u tekstu objavljenom u ponedeljak u lokalnom glasilu u Fudžou, na istoku Kine.
Lopov ga je uveravao da njegovom prijatelju odmah treba novac da bi platio garanciju za javni konkurs. Tako je uspeo da uveri Gua da mu uplati 570.000 evra s bankovnog računa svoje firme. „Tokom video-poziva bio sam siguran da je to lice i glas osobe koju sam poznavao i nisam ništa posumnjao“, rekao je preduzetnik.
Posle uplate Guo je poslao SMS prijatelju čiji je identitet ukrao prevarant.
Kada je video reakciju prijatelja, koji očigledno nije znao za transakciju, preduzetnik je shvatio da je prevaren i nazvao policiju.
Policija je naredila banci da ne isplati novac i Guu je vraćeno 450.000 evra, piše list. Prevarant, međutim, nije pronađen, preneo je „Indeks“.
Korišćenje veštačke inteligencije u cilju zloupotrebe sve češće je pod lupom širom sveta, naročito otkad je američka kompanije „OpenAI“ u novembru lansirala ChatGPT, robota s kojim može da se razgovara i koji oponaša ljudski glas.