Prema navodima portala „Teh kranč“, kombinacija plaćenih verifikovanih naloga na Tviteru i veštačke inteligencije čini isuviše lakim širenje dezinformacija, dok „En-Bi-Si njuz“ navodi da je fotografija prestravila investitore što je dovelo do promena na berzi.
Podsetimo, od kraja aprila, za plavi verifikacioni bedž na Tviteru potrebno je platiti osam dolara mesečno, dok ta usluga ne potvrđuje i identitet korisnika.
Lažna slika pojavila se i na verifikovanom Tviter nalogu pod nazivom „Blumberg fid“, koji bi se vrlo lako mogao pomešati sa pravim nalogom koji je povezan sa Blumbergom, jer je imao plavi bedž. Potom su je prema navodima „En-Bi-Si“-ja, podelili i retvitovali nalozi sa stotinama hiljada pratilaca.
Kompanija Tviter je od tada suspendovala ove naloge, ali nije jasno ko stoji iza njih i odakle potiče fotografija.
Vatrogasna služba u Arlingtonu objavila je na Tviteru da „nema eksplozije ili incidenta u Pentagonu ili blizu njega“.
Nik Voters, istražitelj kompanije Belingkat, rekao je za „En-Bi-Si njuz“ da panika oko fotografije „nikada nije imala smisla“.
„Na ovoj slici ima dosta upozorenja. Kada pokušate da geolocirate fotografiju, ne možete, jer to nije pravo mesto. To nije zgrada koja se nalazi bilo gde u Vašingtonu“, naveo je Voters.
To nije prvi put da je lažna slika prevarila korisnike interneta, ali ulozi su veći kada je na fotografiji lažna eksplozija zgrade američke vlade, od pape u kaputu marke „balensijaga“.
„AI još nije sjajan u stvaranju tačnih lokacija i to se zaista može zaključiti sa slike“, rekao je Voters.
Činilo se da je širenje tvita prestravilo neke investitore – indeks S&P 500 je naglo pao u nekoliko minuta, ali su kasnije gubici nadoknađeni.