Bivši rukovodilac Odeljenja za političko planiranje NATO-a Fabris Potje rekao je za list da su SAD spremne da budu glavni garant za Kijev, uz učešće evropskih partnera.
„Sporazum treba da ima dovoljno obavezujuću snagu, kako bi ulio poverenje, jer ga u suprotnom Rusija neće shvatiti ozbiljno“, rekao je Potje koji je učestvovao u izradi projekta.
Model bezbednosti koji će biti ponuđen Ukrajini biće sličan onom koji se sada primenjuje u Izraelu.
Predsednik Poljske Andžej Duda je za list rekao da će sporazum, koji treba da bude tema razgovora na predstojećem samitu NATO-a u Viljnusu, biti usredsređen na isporuke naoružanja i naprednih tehnologija Kijevu.
„Razgovori o tome se vode upravo sada“, naglasio je Duda, ali nije precizirao o kakvim je vidovima oružja i tehnologijama reč.
Drugi evropski činovnici navode da će taj model bezbednosti biti povezan s procesom približavanja Ukrajine NATO-u, ali da neće pretvoriti Alijansu u jednu od učesnica u sukobu u slučaju bilo kakvog sukoba Ukrajine s Rusijom.
List precizira da je većina evropskih partnera SAD saglasna s nacrtom sporazuma, koji podrazumeva niz bilateralnih garancija za Kijev. Očekuje se, kako je navedeno, da pored SAD, garanti bezbednosti za Ukrajinu budu Velika Britanija, Nemačka i Francuska.