Po oceni ruskih eksperata, ova vojna pomoć ukrajinskim Oružanim snagama neće promeniti stanje na frontu. Isporuka ovog oružja jedino može da dovede do još veće eskalacije sukoba.
Kako je izjavio pukovnik Martin O’ Donel, portparol Komande američke vojske u Evropi i Africi, Ukrajina sada ima više naoružanja „nego bilo koja vojska na svetu“.
„U narednim nedeljama i mesecima, kada sve počne (misleći na ukrajinsku kontraofanzivu), biće vidljivo kako Ukrajinci koriste sisteme koji su im isporučeni“, dodao je on.
Za uništavanje elektrana, aerodroma, luka....
Među najpoznatijim zapadnim oružjem koje su verni zapadni saveznici Ukrajine na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama isporučili Kijevu nalazi se oko trideset američkih višecevnih raketnih bacača „hajmars“, 15 raketnih lansera MLRS, 17 osnovnih tipova topovske artiljerije kalibra od 105 do 155 milimetara i 450-500 vučenih i samohodnih topova. Pored toga, Severnoatlanska alijansa isporučila je Kijevu britanske krstareće rakete dugog dometa „storm šedou“ i tenkove, među kojima su „abrams“ i „leopard“.
Kako kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov, britanske krstareće rakete dugog dometa „storm šedou“(„olujna senka“) Ukrajinci su počeli da koriste ove godine u borbi protiv ruskih Oružanih snaga.
„Tokom prve upotrebe, raketa „storm šedou“ pokazala je svoju efikasnost. Ipak, Ukrajinci su očekivali da će rezultat njenog uspeha biti nešto više od rušenja određenih zgrada. Sa ovom raketom ukrajinske oružane snage koristile su bespilotne letelice ADM 160 „mald“, koje predstavljaju mamac za neprijatelja. I zajednički rad krstarećih raketa male vidljivosti i ADM 160 „mald“ može da zbuni i odvuče pažnju sistema protivvazdušne odbrane protivnika“, objašnjava sagovornik Sputnjika.
Što se tiče karakteristika „storm šedou“, one imaju domet do 500 kilometara. Ove rakete se lansiraju iz aviona i deluju samostalno – lete do cilja na izuzetno malim visinama, nepristupačnim raketnim sistemima velikog dometa. Svaka municija „Olujne senke“ opremljena je bojevom glavom od 450 kilograma. Rakete „storm šedou“ koriste se za uništavanje neprijateljskih komandnih mesta, aerodroma, luka, elektrana, skladišta municije, brodova i podmornica, mostova i drugih objekata.
Međutim, mala je verovatnoća da je London isporučio Kijevu veliki broj ovih krstarećih raketa jer britanska vojska ima oko hiljadu ovih projektila.
Za terorističke napade
Osim krstarećih raketa velikog dometa „storm šedou“, Zapad je Ukrajini isporučio i raketne lansere MLRS. Ovi lanseri, prema rečima Alekseja Leonkova, mogu da lansiraju razne raketne projektile, uključujući i operativno-taktičke. Ovo oružje, kako kaže, koristi se za uništavanje neprijateljskih oklopnih vozila.
Što se tiče američkih višecevnih raketnih bacača „hajmars“, ovo su sistemi koji se u specijalnoj vojnoj operaciji na teritoriji Ukrajine koriste za nanošenje udara na neprijateljske objekte. Treba napomenuti da su ukrajinske oružane snage tokom sukoba aktivno koristile „hajmarse“ i za izvođenje terorističkih napada na objekte civilne infrastrukture Luganske i Donjecke Narodne Republike.
Imaju niz nedostataka
Što se tiče američkih „abramsa“ i nemačkih „leoparda“, ovi tenkovi imaju niz nedostataka, ističe Leonkov. Po svojim karakteristikama slični su ruskim tenkovima T-90 i T-72. Međutim, nemaju automatski punjač. Njihova posada, kako kaže stručnjak, sastoji se od četiri osobe. Osim toga, ovi tenkovi su dosta teži od ruskih.
Prema otvorenim izvorima, tenkove „abrams“ Sjedinjene Američke Države koristile su tokom rata u Persijskom zalivu 1991.godine, rata u Iraku od 2003. do 2011. i avganistanske kampanje od 2001. do 2021. Tenkove ovog tipa koristila je i Saudijska Arabija od 2014. godine tokom rata u Jemenu. A što se tiče „leoparda“, ovaj tenk je korišćen u oružanim sukobima u Avganistanu i Siriji.
Neće promeniti tok ruske specijalne vojne operacije
Na pitanje da li će ova oružja promeniti tok ruske specijalne vojne operacije na teritoriji Ukrajine, Leonkov kaže da ovo nikako nije moguće.
„Da bi se promenio tok specijalne vojne operacije, nije dovoljno samo oružje. Potrebni su i profesionalni vojnici koji umeju da rukuju ovim oružjem. A Ukrajina takve vojnike baš i nema. Ova oružja mogu samo da nanesu određenu štetu, ali na tok specijalne vojne operacije neće uticati“, naglašava sagovornik Sputnjika.
Podsetimo, nakon početka specijalne vojne operacije Sjedinjene Američke Države, kao i druge zapadne zemlje isporučuju veliku količinu oružja i municije Ukrajini. Pored borbenih vozila, kijevski režim dobijao je protivvazdušne raketne sisteme „Stinger“ i „Starstrik“, rakete „Džavelin“ i „NLAV“, lake protivtenkovske topove i haubice, dronove-kamikaze, malokalibarsko oružje, šlemove, pancire...
Rusija je ranije uputila protestnu notu zemljama NATO-a zbog isporuka oružja Ukrajini. Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov je ranije naveo da će svaki teret koji sadrži oružje za Ukrajinu biti legitimna meta za Rusiju.