Inače, u ranijem periodu je pronađen veći broj vrsta raznih mikroorganizama odnosno bakterija koje imaju sposobnost da razgrađuju plastiku, ali obično to rade na temperaturama višim od 30 stepeni. Iz tog razloga, njihova primena je bila ograničena, jer zahteva grejanje, što takođe podrazumeva trošenje energije i nije karbonski neutralan proces
Naučnici iz švajcarskog Saveznog instituta WSL međutim, sada su pronašli mikrobe koji mogu da svare plastiku na tek 15 stepeni, što bi moglo da dovede do važnog preokreta u reciklaži.
Istraživači na čelu sa dr Džoelom Rutijem sa WSL instituta, sakupili su 19 sojeva bakterija i 15 tipova gljivica koje su bile zakopane uz plastiku godinu dana na Grenlandu, norveškim ostrvima Svalbard i Švajcarskoj. Rezultati razgradnje na niskim temperaturama su bili pozitivni za većinu sojeva i gljivica, prenosi „Gardijan“.
Džoel Ruti je dodao da je iznenađujuće što je većina testiranih sojeva mogla da razradi bar jednu od testiranih plastika.
Čekaju se dalja ispitivanja i praktična primena u smanjenju, odnosno razlaganju makar dela ogromnih količina plastike koja na globalnom nivou i dalje čini veliki procenat otpada.
Ovo otkriće je objavljeno u naučnom časposiu Frontirs of microbiology.