Poštu poginulima su, polaganjem cveća pored spomenika na mestu gde se nekada nalazila kineska ambasada, odali ambasador Narodne Republike Kine Čen Bo, ministar u Vladi Republike Srbije Zoran Gajić, predstavnici grada Beograda i vojne delegacije.
Ambasadorka Čen Bo zahvalila je Vladi Srbije i Gradu Beogradu, ali i svima koji čuvaju sećanje na pogibiju tri kineska novinara u bombardovanju NATO.
„Zajedničko sećanje na njih odražava ne samo koliko negujemo naše tradicionalno, čelično prijateljstvo već i zajedničku težnju za mirom, nezavisnom politikom, međunarodnom pravdom. U današnjoj međunarodnoj situaciji što više je potrebno da se pridržavamo principa Povelje UN, međunarodnog prava i osnovnih normi međunarodnih odnosa i da se suprotstavljamo hegemonizmu”, navela je Čen Bo.
Ministar Gajić poručio je da je naša obaveza „da se sećamo, pamtimo i da se molimo Bogu za sve koji su izgubili živote”.
„Naročito se molimo za one koji su ostali u životu, kako bi se prizvali pameti da krenemo u svetliju budućnost i da budemo srećniji uopšte kao ljudski rod”, naveo je Gajić.
Zamenica gradonačelnika Beograda Vesna Vidović, izjavila je da su kineski građani, koji su tada izgubili svoje živote, svojom voljom izabrali da budu uz nas, Srbe, i da podele s nama to preteško vreme stradanja i smrti nedužnih građana, zbog čega će ostati u našem večnom sećanju.
„Danas, četvrt veka posle ovog jezivog događaja prijateljstvo između Kine i Srbije je sve jače. Naši predsednici, Aleksandar Vučić i Si Đinping, imaju odlične odnose. Kina zna da u Srbiji ima pouzdanog saveznika, a u Beogradu iskrene prijatelje, pa iako je naša zemlja teritorijalno mnogo manja od Kine, naša ljubav i prijateljstvo prema njoj veliki su, kao ceo svet. Neka je večna slava nedužno stradalima u NATO bombardovanju ambasade Kine u Beogradu 1999", rekla je Vidovićeva.