„Kako bi se to učinilo neophodna je saglasnost minimum dve trećine država članica Ujedinjenih nacija. Veoma je teško dobiti toliku podršku za premeštaj sedišta UN zbog niza okolnosti. Osim toga, Amerikanci se nikada neće sa tim složiti jer je za njih to prestiž. To ujedno uključuje i mogućnost zloupotrebe odgovornosti zemlje domaćina organizacije, kao i velike količine novca koju dobija“, rekao je Nebenzja.
On je naveo da Njujork dobija pet milijardi dolara godišnje zbog toga što je u tom gradu sedište UN, kao i zbog toga što u njemu živi 193 diplomata. Međutim, kako je ocenio, SAD su nekoliko puta kršile svoje obaveze time što Vašington nije izdavao vize diplomatama koje su dolazile na sednice UN i ograničavao njihovo kretanje u Njujorku.
Nebenzja je takođe podsetio i na prethodne slučajeve kada se tema o prenosu sedišta UN takođe pojavljivala na tapetu.
„U mom ranijem dugotrajnom mandatu, a to je bila druga polovina 1990-ih godina se ta tema razmatrala. Mnoge zemlje (ne mi) su u tom trenutku zahtevale od Amerikanaca da ispunjavaju obaveze zemlje domaćina organizacije i postavljali pitanje o tome treba li organizacija da sepremesti. Čak su se spominjali i neki gradovi kao što je Bon, Ženeva i drugi“, zaključio je stalni predstavnik Rusije pri UN.
Podsetimo, i ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov je nedavno, odgovarajući na pitanje da li je sada trenutak za preseljenje sedišta UN iz Njujorka, ocenio da bi to bilo dobro.