RUSIJA

Zaharova demantovala pisanja medija o ruskim vojnim brodovima na mestu eksplozija na „Severnom toku“

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije demantovalo je pisanja zapadnih medija koji tvrde da se u području eksplozija na gasovodima „Severni tok“ i „Severni tok 2“ navodno nalazio ruski vojni brod.
Sputnik
Naime, nemački portal „t-onlajn“ saopštio je ranije da se u području gasovoda „Severni tok“ četiri dana pre eksplozija navodno nalazio ruski vojni brod SS-750 na kome je, kako se tvrdi, mogla da se nalazi oprema, tačnije mini podmornica za izvođenje specijalnih operacija na morskom dnu. Tu vest su, pored nemačkih, preneli i mediji u Danskoj i Švedskoj.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova izjavila je da su te tvrdnje lažne. Ona je skrenula pažnju na to da su sve vreme, koje je prošlo od eksplozija na „Severnim tokovima“, danske obaveštajne službe „jednoglasno ćutale“ o tome da navodno imaju satelitske snimke ruskog broda.
„Prvo što će reći svaki novinar, laik, svaki čovek: 'Mogu li da vidim?'. Na to danske obaveštajne službe imaju odgovor: 'Komanda Oružanih snaga Danske nema nameru da objavi fotografije'. Znate zašto? To je čak smešno… - 'zbog njihove osetljive prirode'. Takve izmišljotine nemaju za cilj da se otkrije istina, nego da zakomplikuju situaciju“, kazala je Zaharova.
Kako je ocenila, radi se o „klasičnim dezinformacijama, širenju neistinitih materijala kako bi se stvorio utisak da je, kao prvo, istraga u toku, kao drugo da nadležni organi Danske rade i kao treće da se skrene pažnja“.

„Želela bih da razbijemo pretpostavke naših NATO nepartnera. U periodu od 19. do 24. septembra 2022. godine Baltička flota je u okviru planirane vežbe izvodila praktična dejstva na morskim poligonima u Baltičkom moru. Snage i sredstva Baltičke flote, koje su tom periodu bile uključene u održavanje planirane vežbe, nisu mogli da se nalaze u području gde se pretpostavlja da se dogodio teroristički napad na liniji gasovoda 'Severni tok 2' zbog toga što su poligoni Baltičke flote značajno geografski udaljeni“, kazala je Zaharova.

Po njenim rečima, sve aktivnosti borbene obuke Baltičke flote izvođene su na morskim poligonima u istočnom i centralnom delu Baltičkog mora, dok se mesto eksplozije na gasovodu „Severni tok 2“ nalazi u području ostrva Bornholm u zapadnom delu Baltičkog mora, u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Danske „gde je, po definiciji, isključena bilo kakva aktivnost snaga Baltičke flote u skladu sa zahtevima Konvencije UN o pomorskom pravu“.

Diverzija na gasovodima „Severnog toka“

Eksplozije na gasovodima „Severni tok 1“ i „Severni tok 2“ dogodile su se istovremeno 26. septembra prošle godine. Nemačka, Danska i Švedska nisu isključile mogućnost da je reč o namernoj diverziji, a Generalno tužilaštvo Rusije pokrenulo je krivični postupak o činu međunarodnog terorizma.
Operater gasovoda, kompanija „Nord strim AG“ saopštila je da je šteta na gasovodima bez presedana i da je nemoguće proceniti kada će ona biti otklonjena.
Američki novinar, dobitnik Pulicerove nagrade Simur Herš, objavio je 8. februara svoju istraživanje o eksplozijama na gasovodima, u kojem je, pozivajući se na izvor, naveo da su eksplozivne naprave ispod cevovoda u junu prošle godine postavili američki vojni ronioci, tokom vojnih vežbi „Baltops“, a da su ih tri meseca kasnije aktivirali norveški specijalci.
Mesec dana nakon Heršove objave američki list „Njujork tajms“ je objavio da iza diverzije stoji proukrajinska grupacija, čiji planovi ne moraju biti poznati Kijevu, a istog dana je nemački list „Špigl“ preneo da tragovi napada vode u Ukrajinu, odnosno da je operacija izvedena s jahte koja je iznajmljena od kompanije iz Poljske, a koja pripada dvojici Ukrajinaca.
Zvanična Moskva smatra da je verzija o umešanosti ukrajinskih „aktivista“ u eksplozije besmislica. Predsednik Rusije Vladimir Putin je izjavio da su takvu eksploziju mogli da izazovu samo stručnjaci koji vladaju određenim tehnologijama, uz podršku države.
SVET
Tramp o diverzijama na gasovodu „Severni tok“: Znam da nije Rusija
Komentar