Govoreći na otvaranju 24. Sajma privrede u Mostaru, Plenković je istakao da želi još jaču privrednu saradnju Hrvatske i BiH, dodavši da je ona povećana za 50 odsto poslednjih godina, te da je trgovinska razmena sada četiri milijarde evra godišnje.
„Želimo da ponudimo BiH dodatnu stratešku vrednost koju je Hrvatska osigurala izgradnjom terminala za tečni prirodni gas na ostrvu Krku, čije ćemo kapacitete dodatnom investicijom sa 2,8 milijardi kubika gasa podići na 6,1 milijardi kubika. U dogovoru sa „Plinakrom“ i partnerima u BiH, želimo da investiramo u „Južnu interkonekciju“ koja bi od Dugog polja preko Zagvozda prema Hercegovini povezala BiH i osigurala joj gas iz Hrvatske. Mislim da je to, dugoročno gledano, od strateškog značaja“, rekao je Plenković.
Inače, Savet ministara BiH trebalo bi da razmatra Sporazum između BiH i Republike Srbije o izgradnji gasovoda „Nova istočna interkonekcija“, kao i izgradnju gasovoda „Južna interkonekcija“, kojom bi se Bosna i Hercegovina spojila na hrvatsku gasnu mrežu.
Plenković je u Mostaru rekao da je Hrvatska odlučna da pomogne BiH u energetskom pogledu i da želi da se to uradi u partnerstvu sa Evropskom komisijom, Evropskom bankom za obnovu i razvoj, ali pre svega sa institucijama BiH.
Istakao je da u tom svetlu vidi mogućnost intenziviranja saradnje dveju zemalja.
„Hrvatska je važan, ja bih rekao i strateški partner BiH, i u političkom i u privrednom smislu, trgovinska razmena dostigla je u 2022. godini četiri milijardi evra. Povećali smo je praktično za 50 odsto na ranije godine, a brojevi govore da je već do sada bila veća u 2023. nego što je bila 2022. i to može da znači samo da će naša privredna upućenost i naslonjenost jednih na druge biti sve veća“, poručio je on.
Dodao je da želi da se taj odnos razvija u partnerstvu, da hrvatske kompanije nastave kvalitetno da posluju na tržištu BiH, kao i one iz BiH u Hrvatskoj.
„Hrvatska je investirala u BiH 1,3 milijarde evra, naše kompanije će nastaviti to da čine i u budućnosti. Posebno mi je drago da će od sutra „Kroacija erlajnz“ obnoviti direktnu liniju između Zagreba i Mostara i to tri puta nedeljno. Ta linija prekinuta je u vreme korone“, naveo je Plenković.
On je čestitao BiH na dobijanju statusa zemlje kandidata za članstvo u EU i na formiranju Vlade Federacije BiH, istakavši da su to veliki koraci napred koji bi trebalo da omoguće brži privredni razvoj zemlje.
Plenković je rekao da se unapred veseli što će 20. juna Hrvatska imati priliku da ugosti Savet ministara BiH na zajedničkoj sednici dveju vlada u Zagrebu, gde će, kako je rekao, staviti na sto brojne tačke saradnje po svim resorima i dati politički impuls daljem unapređenju saradnje na dobrobit svih naroda BiH.
„Naša podrška je iskrena, prijateljska i dobronamerna, bićemo najangažovaniji advokat BiH na njenom putu u EU i želimo da to partnerstvo ima svoj odraz i na unapređenje privrednih odnosa“, poručio je Plenković, preneo je Tanjug.
Međunarodni sajam privrede na kojem je predstavljeno gotovo 800 izlagača iz 30 zemalja otvoren je danas u Mostaru u prisustvu zvaničnika zemalja regiona.