„Tridesetog aprila se završava predsedavanje Ruske Federacije Savetu bezbednosti UN. Bez obzira na vrlo užarenu situaciju, koju su težile da stvore zapadne delegacije u Savetu bezbednosti, uspeli smo da omogućimo efikasan rad ovog najvažnijeg organa sistema Ujedinjenih nacija“, navedeno je u komentaru objavljenom na sajtu Ministarstva inostranih poslova Rusije.
U saopštenju je navedeno da je Rusija tokom svog predsedavanja nastojala da potvrdi ulogu Saveta bezbednosti „kao efikasnog instrumenta za koordinaciju napora da se nađu odgovori na pretnje međunarodnom miru i bezbednosti“.
Rusija je organizovala niz ključnih događaja u naznačenom periodu, među kojima je i otvorena debata na temu „Rizici nastali narušavanjem sporazuma o rešavanju izvoza proizvoda vojne namene“.
„Tokom tih rasprava stalni predstavnik Rusije pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku Vasilij Nebenzja je naglasio važnost strogog poštovanja osnovnih međunarodnih i regionalnih sporazuma u sferi kontrole izvoza proizvoda vojne namene, uključujući ugovorne obaveze 'krajnjeg korisnika'“, navedeno je u saopštenju.
Drugi centralni događaj je bila otvorena debata Saveta bezbednosti na visokom nivou 24. aprila na temu „Efikasna višestranost kroz zaštitu principa Povelje UN“, kojoj je predsedavao šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
Ruska strana je, kako je naglašeno, iskoristila zasedanje za „skretanje pažnje na neophodnost formiranja istinski pravednog višepolarnog sistema koji bi se oslanjao na ciljeve i principe osnovnog dokumenta svetske organizacije i garantovao poštovanje interesa svih država bez izuzetka“.
Ministarstvo je kao važan događaj izdvojilo i debatu na ministarskom nivou o situaciji na Bliskom istoku, uključujući palestinsko pitanje. Skup je održan 25. aprila, takođe pod rukovodstvom Lavrova.
Ruska delegacija je, takođe, organizovala neformalni sastanak članica Saveta bezbednosti u vezi s evakuacijom dece iz zone specijalne vojne operacije, a održane su i vanredne sednice o bliskoistočnim problemima, uključujući Siriju, Libiju, Jemen i rešavanje krize na području Zapadne Sahare.
„Afričke teme su obuhvatile i diskusije o situaciji u Maliju i regionu Velikih jezera. Nije ostala bez pažnje ni Latinska Amerika – Savet bezbednosti je razmatrao situaciju na Haitiju i u Kolumbiji. Pored toga, u okvirima polugodišnjeg brifinga države-članice su razmenile mišljenje o situaciji u zoni dejstva Misije UN u vezi s privremenom administracijom na Kosovu“, navedeno je u saopštenju.
Vanredno su razmatrani situacija u vezi s Korejskim poluostrvom i događaji u Sudanu.
„Početkom aprila Savet bezbednosti je održao hitne konsultacije o situaciji u Avganistanu u vezi s odlukom talibanske vlade (pokret „Taliban“ je pod sankcijama UN zbog terorističke delatnosti) da se zabrani učešće avganistanskih žena u radu međunarodnih humanitarnih agencija. Krajem meseca, 27. aprila, Savet bezbednosti je jednoglasno odobrio emiratsko-japanski nacrt rezolucije o Avganistanu, s akcentom na položaj žena i devojčica“, navedeno je u saopštenju.