Osmo Svetsko prvenstvo koje je održano u glavnom gradu Filipina, Manili, 1978. godine proteklo je u potpunoj dominaciji Jugoslavije koja je tada upisala drugo zlato na Svetskim prvenstvima. Prvo je došlo 1970. godine u Ljubljani, treće u Argentini 1990. godine, potom je usledilo zlato 1998. u Atini i konačno peto u SAD 2002. godine.
Selektor čuvene ekipe iz 1978. godine bio je legendarni Profesor Aleksandar Nikolić. On se tada vratio se na klupu Plavih i okupio ekipu koja će kasnije dobiti epitet „zlatna generacija“.
Dražen Dalipagić, Dragan Kićanović, Ratko Radovanović, Peter Vilfan, Zoran Slavnić, Mirza Delibašić, Branko Skroče, Krešimir Ćosić, Duje Krstulović, Željko Jerkov, Rajko Žižić i Andro Knego su do zlatne medalje stigli bez poraza!
Prvenstvo 1978. je sem košarke „obeležio“ i tajfun „Dženi“ koji je pretio Manili, pa samim tim i šampionatu jer nije bilo sigurno da li će se prvenstvo uopšte i odigrati, ali je na kraju tajfun mimoišao prestonicu Filipina, a Jugoslavija je osvojila svoje drugo zlato u istoriji zemlje.
Po prvi put se na Mundijalu igralo po novom sistemu, koji je predviđao finalnu utakmicu.
Posle devet ubedljivih pobeda (Senegal 99:64, Južna Koreja 121:85, Kanada 105:95, Filipini 117:101, Italija 108:76, SAD 100:93, SSSR 105:92, Brazil 91:87, Australija 105:101), Jugoslavija se u finalu sastala sa košarkašima Sovjetskog Saveza. Izabranici selektora Aleksandra Gomeljskoj poraženi su u neizvesnoj završnici sa 82:81 i pobednički pehar se po drugi put našao u rukama jugoslovenskih košarkaša.
Deset utakmica i deset pobeda – to je konačan bilans Jugoslavije na Svetskom prvenstvu u Manili.
Kapiten Krešimir Ćosić je podigao pobednički trofej, a titulu najboljeg igrača i strelca je poneo Dražen Dalipagić. U najbolju petorku šampionata, po izboru akreditovanih novinara, ušli su Dražen Dalipagić, Dragan Kićanović, Oskar Šmit (Brazil), Marsel De Souza (Brazil) I Vladimir Tkačenko (SSSR).
Profesor Aleksandar Nikolić najavio je da se povlači sa mesta selektora po završetku turnira. U tom trenutku Jugoslavija je bila prvak sveta, Evrope i olimpijski vicešampion.
PLASMAN: 1. Jugoslavija, 2. SSSR, 3. Brazil, 4. Italija, 5. SAD, 6. Kanada, 7. Australija, 8. Filipini, 9. ČSSR, 10. Portoriko, 11. Kina, 12. Dominikanska Republika, 13. Južna Koreja, 14. Senegal.
Sada, 45 godina kasnije, naša reprezentacija pod imenom Srbija jurišaće na novo, šesto zlato. Gledajući po kvalitetu Orlovi svakako mogu da doguraju daleko.
Da li će Manila ponovo biti talična?
Grupe na Mundobasketu:
Grupa A: Angola, Dominikanska Republika, Filipini, Italija.
Grupa B: Srbija, Južni Sudan, Kina, Portoriko.
Grupa C: SAD, Jordan, Grčka, Novi Zeland.
Grupa D: Egipat, Meksiko, Crna Gora, Litvanija.
Grupa E: Nemačka, Finska, Australija, Japan.
Grupa F: Slovenija, Zelenortska ostrva, Gruzija, Venecuela.
Grupa G: Iran, Obala Slonovače, Španija, Brazil.
Grupa H: Kanada, Liban, Letonija, Francuska.
RASPORED SRBIJE NA MUNDOBASKETU
26. avgust
Južni Sudan - Portoriko
Srbija - Kina
28. avgust
Kina - Južni Sudan
Portoriko - Srbija
30. august
Južni Sudan - Srbija
Kina - Portoriko