Podsetimo, zahtev tzv. Kosova za prijem u Savet Evrope prosleđen je u ponedeljak u dalju proceduru u Parlamentarnu skupštinu te organizacije. Za tu odluku glasali su predstavnici 33 zemlje, sedam je bilo protiv (Srbija, Azerbejdžan, Gruzija, Rumunija, Kipar, Španija i Mađarska), dok je pet bilo uzdržano (Grčka, Slovačka, Moldavija, Ukrajina i BiH). Jermenija nije glasala.
Povodom grčkog stava na glasanju u Savetu Evrope oglasio se i bivši ministar spoljnih poslova Grčke Jorgos Katrugalos koji je naveo da Grčka uvek mora da promoviše mir i stabilnost na Balkanu, podržavajući obostrano prihvatljive korake i rešenja.
„Ovom cilju ne doprinosi ni odluka vlade da se u glasanju za prijem Kosova u Savet Evrope razlikuje od drugih zemalja EU koje ne priznaju Kosovo, poput Španije, Rumunije i posebno Kipra, koje su glasale protiv“, naveo je on na Tviteru.
Istovremeno, to slabi ulogu posrednika koju bi Grčka trebalo da ima u regionu, ocenio je Katrugalos, koji je funkciju šefa diplomatije obavljao u periodu od februara do jula 2019. godine, u vreme vlade Aleksisa Ciprasa.
I grčki mediji su se pozabavili tom temom, ističući da je „Micotakisova vlada uspela da poremeti diplomatske odnose sa tradicionalno prijateljskom zemljom, Srbijom“
„Još jedan ‘uspeh’ u spoljnoj politici zabeležila je Micotakisova vlada, pošto je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić otkazala učešće na Delfi forumu“, navodi portal „Idajzis“.
Grčki mediji prenose i izjavu ministra spoljnih poslova Srbije Ivica Dačića da je razočaran stavom koji je Grčka zauzela na glasanju o zahtevu tzv. Kosova za članstvo u Savetu Evrope.
„Grčka me je iznenadila. Ministar iz Grčke je bio na slavi kod predsednika Vučića. Predsednica Grčke je govorila o tome da oni ne priznaju Kosovo. Ovde je reč o teritorijalnom integritetu i suverenitetu“, podsećaju grčki mediji na reči šefa srpske diplomatije.