Tim istraživača sa Sorbone i s Njujorškog univerziteta dešifrovao je tekst u kojem su detaljno opisani konstrukcija i korišćenje drevnog instrumenta za astronomska posmatranja.
Srednjovekovni palimpsest, odnosno rukopis na pergmentu, ispisan preko starijeg teksta, pronađen je još 1819. godine. Prema rečima vodećeg autora istraživanja Aleksandra Džonsa, tada nije bilo moguće dešifrovati drevni rukopis, jer hemijska obrada, koja bi omogućila da se pojavi Ptolomejev tekst, nije bila uspešna i samo je pogoršala situaciju. Usled toga sadržaj pergamenta je vekovima ostao tajna.
„Pre ovoga istraživači su uspeli da pročitaju svega nekoliko reči i to nije bilo dovoljno da bi se moglo reći išta više osim da je reč o nekakvom astronomskom opisu“, rekao je Džons.
Naučnici su detaljnoj analizi rukopisa pristupili 2020. godine. Zahvaljujući metodama višespektralne vizualizacije stručnjaci su uspeli da pročitaju opis astronomskog instrumenta pod nazivom „meteoskop“. On se spominje u nekoliko drevnih tekstova, uključujući Ptolomejevu „Geografiju“, ali detalji njegove konstrukcije su ostali nepoznati.
Skriveni rukopis, prema mišljenju stručnjaka, napisan je u dva dela. U prvom se navodi detaljan opis kako i od čega treba da se pravi navedeni instrument, a drugi deo je posvećen načinima njegovog korišćenja.
„U tekstu, međutim, nema dovoljno informacija da biste uz pomoć njega mogli da se upustite u kvalitetnu obradu metala i da dobijete sve tehničke karakteristike neophodne za pravljenje instrumenta“, navodi autor istraživanja.
Pergament na kojem se nalazi rukopis pronađen je u biblioteci opatije Bobio u Italiji i sada se čuva u Milanu. Palimpsest sadrži latinski tekst „Etimologije“ arhiepiskopa Isidora Seviljskog i napisan je, kako se pretpostavlja, u 8. veku.
Bez obzira na znatan napredak, projekat još nije završen, jer čak ni nove tehnologije ne omogućavaju da se u potpunosti dešifruje sadržaj pojedinih stranica rukopisa, navodi Džons.