Na datum obeležavanja Dana Muzeja žrtava genocida, javnosti je po prvi put predstavljen originalni spisak Diane Budisavljević iz Zavoda za gluvonemu decu iz Zagreba. Uz ovo epohalno otkriće javnosti su predstavljeni i mnogi artefakti koji služe kao svedočanstvo o stradanju srpskog naroda u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
„Sada po prvi put živoj deci, koja su sada ljudi u poodmaklim godinama, koji još tragaju za svojim identitetom kao i njihovim potomcima, možemo da ponudimo informacije o njihovom stvarnom identitetu", izjavio je Ristić.
Cigla iz zidina Jasenovca, srbosjek, bodež, kama i pisana svedočanstva o zverstvima počinjenim nad Srbima u Hrvatskoj samo su neki od eksponata Muzeja žrtava genocida prikupljenih u skorije vreme. U protekloj godini, Muzej je, uz podršku Vlade Republike Srbije, došao do broja artefakata i svedočanstva koji nadmašuje broj iz svih prethodnih godina zajedno.
Naušnice i ime dvogodišnje devojčice Radmile Radović koju je Diana Budisavljević spasila
© Sputnik / Lola Đorđević
Ristić navodi da ne sme otkrivati metode i postupke dolaska do nekih od eksponata, poput spiska Diane Budisavljević, budući da paralelno sa radom Muzeja postoje druge instance koje rade na pronalasku istih materijala radi njihovog uništenja. U toku je, ističe Ristić, neprestana trka za spašavanje srpske istorije.
Ristić je najavio i buduće korake vezane za sam rad Muzeja koji podrazumevaju formalno pravo na upravljanje Spomen kompleksom Jajinci, najvećem stratištu na teritoriji Republike Srbije, gde će izmestiti i muzejske prostorije kao i svu građu.