Privrednici ali i građani Čajetine i Zlatibora otpočeli su akciju prikupljanja pomoći nastradalom ruskom narodu. Pomoć se sakuplja u Kancelariji za saradnju sa Ruskom Federacijom, a šleperi će krenuti put Rusije čim se napune potrepštinama.
Ambasador Ruske Federacije ocenio je prikupljanje pomoći za Donbas i Zaporožje činom koji se po svojoj veličini ne da izmeriti.
„Ovo jeste materijalna pomoć, ali ovo pre svega predstavlja odnos dva naroda i on se ne može izmeriti. Ovo je dokaz, a mi nismo ni sumnjali, da u srpskom narodu postoji potpuno razumevanje za težnje i stradanja ruskog naroda u Donbasu koji je izložen višegodišnjem genocidu“, rekao je Bocan-Harčenko.
On podseća na duhovnu povezanost naša dva pravoslavna naroda, ali i agresiju sprovedenu nad Srbima krajem prošlog veka koja možda omogućava dublje poimanje nepravde i zločina koji se sprovode nad ruskim civilima.
„Upravo zbog naših dugih duhovnih veza sa Srbijom postoje ljubav, razumevanje i želja da se pomogne, a dokaz tome je i ova humanitarna pomoć. U Srbiji postoji i razumevanje zbog stradanja i teških strana istorije koja se nije tako davno dogodila. Govorim o vremenu kada je ovde u Srbiji narod sa Kosova i Metohije bio, a i još je, izložen agresiji i napadu“, govori ambasador i napominje da je razgovarao sa predsednikom opštine Čajetina i o pomoći Ruske Federacije u rešavanju pitanja Kosova i Metohije u Savetu bezbednosti.
Hvala braćo!
Stamatović je prikupljanje pomoći ocenio kao „skromnu pomoć“ i težnju da se kao narod odužimo za sve što su u proteklim godinama ambasadori, narod i sama Ruska Federacija učinili za Srbiju i za zaštitu njenih nacionalnih interesa po pitanju Kosova i Metohije.
Građani Čajetine i Zlatibora prikupljaju pomoć za Donbas i Zaporožje.
© Sputnik / Milica Trklja
„Naša poruka jeste da budućnost Srbije leži na Istoku, a ne na Zapadu. Sve dobro što dolazi u Srbiju dolazi sa Istoka, a problemi su uvek dolazili sa zapadnih prostora“, rekao je Stamatović i naglasio da se prijateljstvo i tradicija koja postoji između srpskog i ruskog naroda nikada i ničim ne bi trebalo narušiti ili prekinuti.
Na pitanje Sputnjika, da li do Rusije dopiru srpski glasovi podrške i molitve za njihovu dobrobit, Aleksandar Bocan Harčenko odgovara da se srpska ruka prijateljstva i te kako oseća.
„Ruski narod jeste svestan jer postoje mnogobrojne veze i informacije koje dolaze svugde i do svih. U Rusiji je dobro znano da se u Srbiji prikuplja humanitarna pomoć i svi mi smo veoma zahvalni na tome. Ja sam lično izrazio našu veliku zahvalnost zbog humanitarne pomoći koja proizilazi iz ovog pre svega prijateljskog i bratskog odnosa i njegove ljubavi“.
Ulica ruskog heroja sa Košara
Poseta Kancelariji za saradnju sa Ruskom Federacijom usledila je nakon otkrivanja ulice „Vitalija Bulaha“, posvećene još jednom od mnogobrojnih Rusa koji su Srbiju smatrali svojom zemljom-sestrom, a srpski narod bratskim. Vitalij Bulah bio je jedan od ruskih doborvoljaca koji je 19. maja 1999. godine herojski poginuo na Košarama.
Ruski ambasador Aleksandar Bocan-Harčenko i predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović na otvaranju Ulice Vitalija Bulaha.
© Sputnik / Milica Trklja
Predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović nazvao je preimenovanje ulice „skromnim doprinosom“, a najavio je i izgradnju spomenika.
„Opština Čajetina postaće uskoro bogatija za jedan novi spomenik posvećen ruskoj jedinici koja je došla na prištinski aerodrom 1999. godine. Ovim želimo da osvetlimo sećanje na tu jedinicu koja je u teškim trenucima uradila veliku stvar za srpski narod na Kosovu i Metohiji“, izjavio je Stamatović.