Za finansiranje ovog projekta žele da potroše 2 milijarde evra, od čega bi polovinu trebalo da izdvoje zemlje EU. Međutim, u evropskim skladištima nema dovoljno granata, pa EU mora da ih kupuje u drugim zemljama.
Kako navodi agencija, Francuska se usprotivila takvoj šemi.
U ovoj situaciji, rešenje bi moglo da bude da se kupi municija u trećoj zemlji koja će se nadoknado nadoknaditi iz zaliha jedne od država EU. Pregovori o ovom pitanju su u toku, izvor je dodao.
Druga milijarda od navedene sume trebalo je da bude izdvojena za proizvodnju municije u zemljama EU. RAR, kao najveće proizvođače navodi Nemačku, Poljsku i Francusku.
„Francuska blokira jednoglasnu odluku Evropske unije o finansiranju isporuke municije u Ukrajinu. Između ostalog, želi da refinansiranje bude moguće, ne samo u slučaju municije (za artiljeriju), već i projektila, čak i kada Ukrajina ne traži takve rakete“, citira agencija sagovornika.
Prema mišljenju nekih evropskih diplomata, iza odluke Francuske moglo bi da stoji lobiranje kompanija za proizvodnju oružja. Jedan od neimenovanih diplomata rekao je agenciji da se „radi o stvaranju mehanizma za primoravanje da se naručuje specifična oprema, koja možda zapravo i nije potrebna ukrajinskoj strani“. Poljska insistira da je neophodno obezbediti što bržu isporuku municije u Ukrajinu.