DRUŠTVO

Misterija grobova iz vinčanske kulture

Tokom 800 godina trajanja vinčanske kulture i 400 otkrivenih naselja pronađeno je ukupno 120 pokojnika. Da li je u pitanju drugačije ophođenje prema pokojnicima, nedovoljna istraženost lokaliteta, antropogeni uticaj ili još uvek nepublikovani radovi, a možda i sve navedeno? Za sada to nije pouzdano utvrđeno.
Sputnik
Ostaci vinčanske kulture pronađeni su na širokom prostoru koji danas obuhvata delove Grčke, Bugarske, Rumunije, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Severne Makedonije, Crne Gore i celokupne teritorije Srbije.
Utvrđeno je da je pogrebna praksa u vinčanskoj kulturi podrazumevala postavljanje pokojnika u rakama na bok u zgrčenom položaju sa rukama savijenim u laktovima sa prilozima, u vidu keramičkih posuda ili nekim nakitom, ali i bez priloga.
Iako je otkriveno malo skeleta, najveći broj, ipak, potiče iz dve nekropole.
U nekropoli u ​​Botošu, sahranjeno je 17 skeleta izvan naselja i prema pronađenom materijalu potiču iz rane faze vinčanske kulture, dok 26 grobova pronađenih na periferiji naselja Ib na lokalitetu Gomolava, datiraju izzavršne faze vinčanske kulture.
Na arheološkom lokalitetu Iđoš-Gradište otkriven jefacijalni deo lobanje u sloju neposredno iznad ruševine objekta gorelog u požaru, verovatno isto iz vinčanskog perioda.
Ovakvih i sličnih primera u vinčanskoj kulturi ima nekoliko. Pronalaženi su delovi tela, umesto celi skeleti, što može da navede na to da se neko nasilje događalo i da u vinčanskom periodu nije vladalo blagostanje i mir.
Zbog čega je tako malo skeleta pronađeno iz perioda koji je trajao od 5300-4500 godina pre nove ere jedna je od najvećih arheoloških misterija, prenosi portal Sve o arheologiji.
Komentar