EKONOMIJA

Srpski ratari u problemu: Veliki pad otkupne cene kukuruza

Očekivanja da će se prodajom žitarica koje su bile na čuvanju u silosima platiti prolećna setva, nisu se obistinila. Razlog je veliki pad otkupne cene i slaba tražnja za kukuruzom, pšenicom, sojom i uljanom repicom. Kratkoročni krediti za finansiranje setve su nepovoljni.
Sputnik
Kukuruz je koštao nakon berbe 34 dinara za kilogram, a danas deset dinara manje. Ko je čuvao kukuruz očekujući rast cene izgubio je zaradu i platio troškove skladištenja.
Aleksandra Pomorovački iz Gornjeg Brega će i pored toga sejati sedam hektara kukuruza, a troškove setve će pokriti u saradnji sa zadrugom.
„Gledamo zajedno sa naftom i sa ostalim, sa semenima, znači ukupno je 80.000 dinara, dok je sa zakupom preko 120.000-130.000 dinara ulog po hektaru“, navodi Aleksandra.
Sušna prošla godina ratare navodi da se okrenu kulturama koje bolje podnose nedostatak vlage.
„Jedino suncokret ću da sejem i čuo sam da je poskupljenje negde oko 25 posto od prošle godine. Najverovatnije kreditom ću finansirati, i od prošle godine imam kredit za đubrivo i za seme“, kaže za RTS Mihalj Išpanović, poljoprivrednik iz Mužlje.
Zadruge koje koriste kredit za finansiranje setve, troškove bankarske kamate moraju da obračunaju proizvođačima koje finansiraju. Trenutno se to ne isplati, ocenjuje stručnjaci.
„Kažu da deset posto traže. Deset posto u ovom trenutku ne možete napraviti na poljoprivrednim proizvodima. Tako da mi nismo uzeli kredit. Dosta robe smo dobili na konsignaciju. Dosta robe smo dobili pod uslovom da ako je prodato-prodato, ako ne – možemo da vratimo“, rekao je Jožef Šandor, iz Zemljoradničke zadruge „Napredak“ u Gornjem Bregu.
Pad cena žitarica ratarima je odneo planiranu zaradu. Pšenica je bila 39, sada je 23 dinara za kilogram. Uljana repica obećava dobar rod, ali ne i cenu. Trenutno je oko 41 dinar za kilogram, skoro duplo niže nego lane.
EKONOMIJA
Šta je orošavanje i kako može da pomogne srpskim voćarima
Komentar