Osim prisilnog zatvaranja, tužilaštvo tvrdi da su četvorica optuženih - Hašim Tači, Kadri Veselji, Jakup Krasnići i Redžep Seljimi, odgovorni za najmanje 102 ubistva.
Tužilac Džejms Pejs je rekao da se još najmanje 20 ubijenih osoba i dalje vodi kao nestalo.
On je rekao da su zarobljenici držani u jako lošim uslovima, da su bili vezani lancima, da nisu dobijali hranu.
"Pritvori su na određenim lokacijama bili toliko loši da su neki mislili da im je smrt bolja opcija", rekao je tužilac i napomenuo da su optuženi sve to znali.
Tužilac Pejs je rekao da su zarobljenici bili premlaćivani ili fizički zlostavljani, te da su neke od metoda mučenja bile udaranje palicama po telu, rezanje noževima po telu, mučenje strujom, povređivanje vrelim voskom i druge.
Tužilac je izneo i podatak da su neki od zarobljenika bili primoravani da kopaju sopstvene grobove i da su neki premlaćivani dok nisu izgubili svest.
Hašim Tači i Redžep Seljimi
© AP Photo / Pool/Koen van Weel
Naveo je da oni koji su preživeli torturu preko 25 godina žive u patnji i zaključio da moraju da dobiju pravdu.
Specijalizovano tužilaštvo je tokom izvođenja uvodnih reči navelo da postoje izveštaji međunarodnih organizacija da tzv. OVK nije transformisana nakon završetka rata, odnosno da je kršen sporazum o demilitarizaciji.
Tužilaštvo tvrdi da su zločini vršeni sistematski i neprekidno radi ostvarivanja zajedničkog zločinačkog cilja.
Pokazana je i mapa sa lokacijama na kojima su navodno držani zatvorenici, a tužilaštvo je navelo da će tokom sudskog procesa dokazati i kako su oni premeštani iz zatvora u zatvor.
Tužilac Džejms Pejs rekao je da su među žrtvama bile osobe koje su se bavile šumarstvom, poljoprivredom, te novinari, nastavnici i drugi.
Tužilac Specijalnog suda je naveo tri sela, u kojima su ljudi držani, a zatim neki od njih ubijeni.
Reč je o Lapušniku, Zlašu i Klečki.
U Lapušniku, tužilac je kazao da je od kraja aprila 1998. do 25. ili 26. jula 1998. godine pritvoreno 30 ljudi.
Optuženi se terete da su ubili 10 žrtava koje su tamo bile zadržane.
Drugo mesto koje je pomenuto je Zlaši, a optužene terete da su ubili jednog od osam pritvorenika.
U Klečki je, kako je naveo tužilac, privedeno 20 ljudi, a 11 njih je ubijeno.
Jakup Krasnići i Kadri Veselji
© AP Photo / Pool/Koen van Weel
Advokat oštećenih: Svi su bili žrtve zločina za koje nema opravdanja
Advokat žrtava Sajmon Louz rekao je da 25 godina ranije nijedna od žrtava nije pomislila da će doći dan kada će se sresti sa optuženima u sudnici.
Louz je rekao da su optuženi „jaki ljudi“ i, prema njegovim rečima, verovatno nisu ni slutili da će doći dan kao što je današnji, preneo je "Reporteri". On je istakao da su žrtve iz srpske, romske i albanske zajednice, i da su pravoslavne, katoličke i muslimanske vere, odnosno da su oni „presek kosovskog društva kakvo je bilo 1998. godine“.
„Svi su svrstani u jednu grupu, a ima ih najmanje 102. Svi su bili žrtve zločina za koje nema opravdanja“, rekao je Louz.
Kazao je da se žrtve iz albanske zajednice etiketiraju kao izadajnici.
„Te etikete ubijaju. Neki od njih se plaše odmazde. Međutim, utvrđivanje činjenica nije antipatriotski čin“, poručio je Louz.
Branilac žrtava je, govoreći o aktuelnoj klimi na Kosovu i Metohiji optužio medije da kritikuju rad Specijalnog suda za zločine OVK.
Pošto je Louz završio izlaganje, sudija je konstatovao da je današnja rasprava okončana, a sutra će biti nastavljeno suđenje, kada će odbrana imati reč, preneo je Tanjug.