„Svih 800 lokacija ne rade istovremeno, ali svakako da policijski operateri mogu u svakom trenutku da koriste svih 800 kamera. Pitanje je samo da li operateri prate 10, 50 ili 100 lokacija u tom trenutku“, rekao je Okanović Tanjugu.
On ističe da kamere imaju dosta širok spektar mogućnosti jer mogu da beleže i nepropisna skretanja, nepropuštanja pešaka, vožnju u suprotnom smeru, preticanje preko pune linije. Okanović se nada da će kamera biti sve više.
„U svakom slučaju, ne treba da držite mobilni telefon u ruci dok vozite, ne zbog kamera, već zbog vas. Treba da imate vezan sigurnosni pojas, jer koliko god da ste dobar vozač, pitanje je šta je sa onim koji vam dolazi u susret“, upozorava Okanović.
On naglašava da, prema proračunu EU, troškovi saobraćajnih nesreća koštaju Srbiju 600 miliona evra godišnje.
„Ono čemu svi težimo, pa i MUP kada postavlja kamere, jeste da se spasu životi i smanje ogromni troškovi, a ne da se ubiraju prihodi. Za one koji misle da država puni budžet, neka vežu pojas i ne telefoniraju i neće doprineti punjenju budžeta“, poručio je Okanović.
On upozorava vozače da se na portalima na kojima su kamere nalazi i uređaj koji probija odsjaj sa vetrobranskog stakla, tako da kamera savršeno dobro i precizno kroz šoferšajbnu snima unutrašnjost kabine.
„Kamera vidi sve što vozač drži u ruci, bilo da je telefon ili sendvič ili nešto nalik. Svi koji misle da se na taj način pravdaju pred sudijom, ja im preporučujem da to zaborave“, upozorio je Okanović.
On navodi da nakon što se prekršaj evidentira, policija šalje upit vlasniku vozila koji je upravljao vozilom u tom trenutku i na tom mestu. Ukoliko vlasnik ne da odgovarajuće podatke u roku od osam dana, kazna je 100-120 hiljada dinara, tako da on savetuje da se odgovori MUP-u, a onda MUP po prijemu overene izjave osobe koja je upravljala vozilom toj osobi šalje prekršajni nalog koji mora da plati u roku o osam dana.
Okanović navodi da je kazna za nevezivanje pojasa, kao i za upotrebu mobilnog telefona 10.000 dinara.
„Ima mnogo lepših načina da potrošite 10 hiljada, obradujte svoju decu ili voljenu osobu, potrošite to na neki dobar način, vežite pojas i ne koristite mobilni i uštedite te pare“, poručuje on.
Okanović kaže da praktično sve policijske uprave uz upit o tome ko je upravljao motornim vozilom, ostavljaju mogućnost vlasniku da uplati kaznu u roku od osam dana, bez obaveze da da izjavu ko je upravljao vozilom, ali ipak preporučuje da vozač pažljivo pročita šta piše na upitu i da li je ta mogućnost ostavljena.