MULTIMEDIJA

Ruševine, avioni, crni dim...Početak agresije NATO-a u slikama:

Na današnji dan pre 24 godine započeta je agresija na SR Jugoslaviju, a oko 20 časova začule su se sirene i pale prve bombe.
Sputnik
Dana 24. marta 1999. počela je vojna operacija NATO-a protiv Savezne Republike Jugoslavije. NATO nije dobio ovlašćenje od strane UN za ovu operaciju. Vazdušni napadi su trajala 78 dana, do 10. juna 1999. godine. Operacija je rezultirala povlačenjem jugoslovenskih snaga sa Kosova i dolaska Unmika, misije UN na Kosovu.
1 / 13

NATO bombardovanje SRJ zvanično je počelo 24. marta 1999. godine u 19 časova i 55 minuta.

Na fotografiji: Beograd u plamenu

2 / 13

Prve rakete pale su na kasarnu u Prokuplju u 19.53 kada je stradao prvi vojnik VJ Boban Nedeljković.

Na fotografiji: Dva F-16 „fajting falkona“ američkog vazduhoplovstva iz 510. lovačke eskadrile, vazduhoplovne baze Avijano u Italiji nose puno borbeno opterećenje vazduh-vazduh uključujući AIM-120 napredne rakete vazduh-vazduh srednjeg dometa.

3 / 13

U 19.55 pogođeni su vojni ciljevi u Prištini. Zatim su u 20.05 3 krstareće rakete pogodile podzemni bunker u Kuršumliji kada je poginulo 11 vojnika VJ. Zatim su bombe oko 20.10 pale na kasarnu u Vrbici.

Na fotografiji: NATO bombe srušile kuće u Vidovdanskom naselju

4 / 13

Vojni ciljevi u Batajnici pogođeni su u 20.38.

Na fotografiji: Vojnici utovaruju laserski navođenu bombu od 2000 Ibs (GBU-24) na F/A-18 „Stršljen“, dok pripremaju avion za misije podrške NATO-ovoj operaciji Savezničke snage nad bivšom Jugoslavijom.

5 / 13

U ovom periodu bombardovan je i predajnik za emitovanje prvog, drugog, trećeg kanala radio-televizije Srbije, zatim prvog, drugog, 101, 202 kanala radio Beograda na Velikom Jastrepcu.

Na fotografiji: Radnik obezbeđenja pokazuje na zapaljene rezervoare rafinerije nafte u Pančevu, u nedelju, 18. aprila 1999.

6 / 13

Tu su pale dve bombe: jedna je pogodila zgradu u kojoj se nalaze razni uređaji i osoblje za održavanje veza prema Jastrepcu, dok je druga pogodila predajnik, visok 128 metara, koji se prelomio na nekoliko delova i pao preko zgrade. Zapaljen je i mali deo antene koja je prenosila signal za Mobtel mrežu.

Na fotografiji: Nato avijacija srušila je Varadinski most na Dunavu koji povezuje bačku i sremsku stranu Novog Sada.

7 / 13

Ovog dana je gađana kasarna u Danilovgradu kada je poginuo vojnik Saša Stojić iz Beograda, a teže su povređena dva vojnika, od kojih jedan na aerodromu Golubovci, Podgorica.

Na fotografiji: Nato bombardovanje SR Jugoslavija 1999. godine. Grafiti na novosadskim ulicama tokom bombardovanja SR Jugoslavija.

8 / 13

U noći između četvrtka 25. i petka 26. marta u rejonu aerodroma Lađevci ispaljeno je 20 projektila, od toga deset projektila pogodilo je rejon aerodroma a dva su pala u atar sela Cvetke.

Na fotografiji: Novi Sad 1999. godine. Nato avijacija tokom bombardovanja SR Jugoslavije svakodnevno je gađala rafineriju nafte i postrojenja Naftne industrije Srbije.

9 / 13

Od podneva pa do večernjih sati preko 20 puta je bombardovana kasarna u Peći, koja će, do kraja agresije, biti glavna meta u ovom gradu NATO avijacije.

Na fotografiji: Bombardovanje SR Jugoslavija od strane NATO pakta 1999. godine. NATO avijacija srušila kuće na naselju Sremska Kamenica u Novom Sadu.

10 / 13

Bombardovanje okoline Leskovca, stradalo oko 500 objekata.

Na fotografiji: Nepoznata žena prolazi pored bombardovane policijske stanice na severu kosovske pokrajine u Kosovskoj Mitrovici.

11 / 13

Tokom agresije protiv SRJ, 26. marta 1999. godine, NATO avijacija je ciljala oko 40 ustanova i naselja. Vojni garnizoni su bili glavna meta, posebno vojne ustanove gde su vojnici bili smešteni.

Na fotografiji: Zgrada Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uništena u NATO bombardovanju.

12 / 13

Ni ostale vojne jedinice nisu pošteđene, ciljani su aerodromi, PVO i ostali odbrambeni sistemi, telekomunikacije i komandni centri.

Na fotografiji: Novi Sad 1999. godine. Nato projektil tokom bombardovanja SR Jugoslavije, pogodio je prostor između dve stambene zgrade i Osnovne škole Svetozar Marković Toza.

13 / 13

Jedinice Jugoslovenske protiv-vazdušne odbrane oborili su stelt bombarder F-117, koji se srušio blizu sela Buđanovci kod Rume. Tog dana je NATO takođe koristio zabranjene kasetne bombe.

Na fotografiji: Stručnjaci Vojske Jugoslavije proveravaju olupinu oborenog „nevidljivog“ F-117 aviona u selu Buđanovci, nedelja 28. mart 1999. Pilota je u dobrom stanju spasila borbena spasilačka ekipa, a američki zvaničnici rekli su da ne znaju uzrok nesreće.

Komentar