Komentarišući pretnje niza američkih senatora, konkretno Lindzija Grema (Južna Karolina), da ruski avioni u međunarodnom vazdušnom prostoru treba da budu oboreni ukoliko se približe vojnoj tehnici Sjedinjenih Američkih Država, Antonov je istakao da ovakvi pozivi američkih kongresmena „prevazilaze granice zdravog razuma“.
„Ministarstvo odbrane Rusije detaljno je objasnilo razloge i proceduru postupanja ruskih pilota tokom jučerašnjeg incidenta iznad Crnog mora. Ponoviću za one koji nisu smogli snage da objektivno sagledaju situaciju: naši lovci nisu došli u kontakt sa američkom bespilotnom letelicom. Rusija je učinila sve da spreči ovakve incidente – unapred je saopštila međunarodnoj zajednici informacije o granicama područja privremenog korišćenja vazdušnog prostora, uspostavljenog za potrebe izvođenja specijalne vojne operacije“, objasnio je Antonov, govoreći o padu američkog drona MKu-9 u utorak.
„Naravno, Pentagon je uvređen što gubi skupu tehniku. Ali u ovom slučaju optužbe američke vojske za neprofesionalizam treba da budu preusmerene na njihovu adresu“, ocenio je diplomata.
Pokušaji da se provocira eskalacija
„Što se tiče pomenutog senatora, ovo nikako nije prvi pokušaj podlog senatora da izazove opasnu eskalaciju u rusko-američkim odnosima. On je pre godinu dana pozivao građane naše zemlje da izvrše atentat na predsednika Rusije. Zar senator ozbiljno veruje da je direktan vojni sukob sa Rusijom u interesu birača koji su mu poverili brigu o svom životu i blagostanju?“ dodao je ambasador.
Antonov je upozorio da namerni napad na ruski avion u neutralnom vazdušnom prostoru nije samo zločin po međunarodnom pravu, već i otvorena objava rata najvećoj nuklearnoj sili.
„Oružani sukob između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država bi se suštinski razlikovao od proksi rata koji Amerikanci vode daljinski protiv nas u Ukrajini. Da li su na Kapitolu spremni da izlože američke građane i međunarodnu zajednicu riziku sveopšteg nuklearnog rata? Odgovorite mi, uvaženi senatore!“, upitao je ruski ambasador.
Prema njegovim rečima, Rusija ne želi sukob sa drugom nuklearnom silom.
„Ne tražimo sukob sa nuklearnom silom. Nastavljamo da održavamo kontakte, uključujući i preko Ministarstva odbrane, kako bismo sprečili nenamerne sudare. Voleo bih da američki političari imaju isti stav prema odnosima sa Rusijom“, naglasio je Antonov.
Incident sa dronom iznad Crnog mora
Evropska komanda Oružanih snaga SAD saopštila je u utorak da se ruski Su-27 „sudario“ sa američkim dronom MKu-9 iznad Crnog mora i da je bespilotna letelica pala u međunarodne vode. Navodno, ruski avion Su-27 namerno je ispustio gorivo na MK-9, zbog čega je propeler otkazao i dron je pao u međunarodne vode.
Rusko Ministarstvo odbrane nakon toga je saopštilo da je američki dron MQ-9 „Reaper“ pao u Crno more tokom oštrog manevrisanja u međunarodnim vodama blizu Krima. Bespilotna letelica je sa isključenim transponderima letela u pravcu Rusije, narušivši granice područja privremenog režima korišćena vazdušnog prostora uspostavljenog za potrebe izvođenja ruske specijalne vojne operacije.