Prema izvoru, ruski nadležni organi su na pitanja da li su sa mesta oštećenja gasovoda uklonjeni delovi cevovoda, da li je naložena istraga za utvrđivanje uzroka oštećenja, konkretno, u slučaju postojanja ostataka eksploziva na delovima gasovoda, kao i kakvi su zaključci na osnovu rezultata istrage doneti, dobili zvaničan odgovor, kojim je, zapravo, švedsko tužilaštvo odbilo da dostavi bilo kakve dokumente.
„Udovoljenje molbi Rusije može da ugrozi bezbednost naše države. Iz tog razloga priložene molbe se odbijaju“, navodi se u odgovoru ministra pravde Švedske Gunara Stremera.
Diplomatski izvor je odgovor švedskog ministra prokomentarisao rečima:
„Time je očigledno, a sada i dokumentovano da su saopštenja Danske, Švedske i Nemačke da su navodno informisale rusku stranu o toku istrage netačne“.
Prethodno je zamenik stalnog predstavnika Rusije u UN Dmitrij Poljanski objavio da je Moskva prosledila Ujedinjenim nacijama kopiju prepiske sa Danskom, Švedskom i Nemačkom povodom istrage o terorističkim aktima na gasovodima „Severni tok“, a iz koje se vidi da te zemlje nisu informisale Moskvu o toku njihove istrage.
Portparolka Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova poručila je da je Savet bezbednosti UN dužan da pod hitno da usvoji rezoluciju o formiranju nezavisne istražne komisije o eksplozijama na „Severnom toku“, s obzirom na to da je pronađen „predmet“ koji nije deo strukture gasovoda, ali bi mogao da bude deo eksplozivne naprave.
Saopštenja medija o ukrajinskom tragu
Dobitnik Pulicerove nagrade Simur Herš je u februaru objavio članak o svojoj istrazi o eksplozijama na gasovodima „Severni tok 1“ i „Severni tok 2“. U njegovoj publikaciji se navodi da su tokom NATO vežbi „Baltops“ u leto 2022. američki ronioci postavili eksploziv ispod cevovoda „Severnog toka“, koji su Norvežani aktivirali tri meseca kasnije.
Nakon toga je „Njujork tajms“, pozivajući se na izvore u američkoj administraciji, saopštio da su američki zvaničnici saopštili da nisu pronađeni nikakvi dokazi navodne umešanosti ruskih vlasti u napade na gasovode „Severni tok“, te da novi obaveštajni podaci daju osnova da se pretpostavi da neka proukrajinska grupa stoji iza napada na gasovode.
Britanski list „Tajms" objavio je da su zapadne obaveštajne agencije, nedelju dana nakon eksplozije, znale za ukrajinsku umešanost u sabotažu na gasovodima „Severni tok" i „Severni tok 2".
Nemački list „Cajt“ saopštio je da su nemački istražitelji identifikovali brod sa kojeg je izvršena diverzija na gasovodima „Severni tok“, te da tragovi vode ka kompaniji u vlasništvu Ukrajinaca.
Incident na gasovodima
Oštećenja na tri od četiri kraka gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“ otkrivena su 26. septembra prošle godine. Nemačka, Danska i Švedska ne isključuju mogućnost da je reč o ciljanoj diverziji. Operator „Severnog toka“, kompanija „Nord strim AG“, saopštio je da je na gasovodima pričinjena neviđena materijalna šteta i da je nemoguće oceniti kada će oni biti popravljeni.
Američki novinar Simor Herš je 8. feburara objavio tekst o svojoj istrazi eksplozija na gasnim magistralama „Severnog toka“. U članku Herš navodi da su američki ronioci tokom vojnih vežbi NATO-a „Baltops“ na leto 2022. godine pod cevovode „Severnog toka“ postavili eksploziv, koji su tri meseca kasnije aktivirali Norvežani.
Pentagon i Bela kuća su saopštili da SAD nemaju veze s tim, a Stejt department je pozvao da se veruje stavu Amerike.