Prema Kirbijevim rečima, Salivan je gruzijskoj predsednici jasno stavio do znanja da će Vašington „nastaviti da radi“ sa Tbilisijem na podršci demokratskoj budućnosti zemlje i unapređenju reformi.
„Zadovoljni smo što je predlog zakona povučen“, poručio je Kirbi.
Makron: Situacija alarmantna
Sa druge strane, francuski predsednik Emanuel Makron nazvao je situaciju sa protestima u Gruziji alarmantnom.
On je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa britanskim premijerom Rišijem Sunakom na kraju francusko-britanskog samita u Parizu istakao da se Gruzija trenutno nalazi „pod veoma velikim pritiskom“ i pozvao zemlju da „nađe put ka pomirenju“.
Parlament Gruzije je danas u drugom čitanju većinom glasova odbacio predlog zakona o stranim agentima. Prema pravilniku, to zahteva zvanično povlačenje dokumenta usvojenog u prvom čitanju.
Protesti u Tbilisiju
Parlament Gruzije je 7. marta u prvom čitanju usvojio prvu verziju nacrta zakona o stranim agentima. Nakon toga su u Tbilisiju počeli masovni protesti koje je policija rasterala suzavcem i vodenim topovima. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, na skupovima 7. i 8. marta privedene su 133 osobe.
Gruzijska predsednica koja se nalazi u radnoj poseti Sjedinjenim Američkim Državama, zbog nereda u Gruziji obratila se građanima i pružila im podršku rekavši da će uložiti veto na nacrt spornog zakona.
Američki Stejt department pozvao je vlast u Gruziji i demonstrante, koji protestuju zbog nacrta zakona o stranim agentima, na uzdržanost. U Vašingtonu su istakli da su duboko zabrinuti zbog nacrta zakona koji je, kako su rekli, „inspirisan Kremljom“.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov ocenio je da nečija ruka marljivo pokušava da doda antiruske elemente u situaciju u Gruziji i dodao da Moskva pomno prati provokacije.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov prokomentarisao je da protesti u Gruziji podsećaju na kijevski Majdan, a da je procena situacije koju je iznela Evropska unija licemerna.
Gruzijske vlasti su juče saopštile da povlače predlog zakona iz parlamenta, ali su opozicionari upozorili da će se protesti nastaviti. Demonstranti su izneli nove zahteve - smenu vlade i prevremene parlamentarne izbore.
Nacrt zakona „O transparentnosti stranog uticaja" predviđeno je formiranje registra nevladinih organizacija, medija i subjekata koji dobijaju sredstva od strane države. Inicijatori su saopštili da je reč o blažoj verziji zakona iz 1938. koji je na snazi u SAD, ali su opozicija i američka ambasadorka u Gruziji Keli Degnan saopštili da ta dva dokumenta nemaju ništa zajedničko. Po njihovom mišljenju, predlog zakona ponavlja glavne odredbe ruskog zakona o stranim agentima.