"Želim da istaknem da postoje i spekulacije da bi ovo mogla biti operacija pod tuđom zastavom. To ne bi bio prvi put takav incident u istoriji", rekao je ministar odbrane Boris Pistorijus, uoči neformalnog sastanka ministara odbrane EU u Stokholmu.
S tim u vezi, on je pozvao da se ne donose ishitreni zaključci.
„Upoznat sam sa izveštajima ove istrage (medija). Treba napraviti jasnu razliku između toga, da li je reč o ukrajinskoj grupi, odnosno po nalogu Ukrajine, ili je bila proukrajinska, bez znanja vlade“, objasnio je ministar.
Izvršen pretres broda koji je učestvovao u terorističkom napadu na Severne tokove
Nemački Federalni sud je potvrdio Sputnjiku da je izvršen pretres broda, na kome se, kako se pretpostavlja, prevozio eksploziv kojim je izvršen teroristički napad na „Severne tokove“.
Pojašnjeno je da je pretres izvršen 19-20. januara ove godine.
„Postoji sumnja da se brod mogao koristiti za prevoz eksploziva koji je aktiviran 26. septembra 2022. godine na gasovodima ‘Severni tok’ i ‘Severni tok 2’ u Baltičkom moru“, saopštila je pres služba.
Prema podacima tužilaštva, sada je u toku utvrđivanje tragova i oduzetih materijalnih dokaza. Takođe se utvrđuju ko su kriminalci, kao i koji su njihovi motivi. Kao što je navedeno u Ministarstvu, još uvek nema verodostojnih dokaza da je država kontrolisala diverzije. Takođe odsustvuje sumnja u zaposlene nemačke kompanije koja je iznajmila brod.
Sud će, u okviru dalje istrage, analizirati sve tragove kako bi utvrdio činjenice.
Ranije je britanski list „Tajms" pisao da su zapadne obaveštajne agencije, nedelju dana nakon eksplozije, znale za ukrajinsku umešanost u sabotažu na gasovodima „Severni tok" i „Severni tok 2".
Nemački list „Cajt“ saopštio je da su nemački istražitelji identifikovali brod sa kojeg je izvršena diverzija na gasovodima „Severni tok“, te da tragovi vode ka kompaniji u vlasništvu Ukrajinaca.