Sindikati navode da će povećati pritisak na francusku vladu kako bi odustala od planirane penzione reforme, kojom se pomera starosna granica za penzionisanje na 64 godine. Veliki broj vozova jutros nije krenuo, smanjene su isporuke iz rafinerija, a sindikati navode da bi udar na ove dve grane mogao da traje nekoliko dana, prenosi Rojters.
Francuski mediji navode kako je zbog štrajka otežan i rad luka u Normandiji
Isporuka i prerada goriva danas je prekinuta u nekoliko francuskih rafinerija i skladišta kojima upravljaju „Total enerži“ i „Eso“ zbog štrajka, saopštile su kompanije.
Sindikat CGT-a, jedan od organizatora protesta, saopštio je da štrajk utiče na isporuke, kao i na rad rafinerija na lokacijama obe kompanije, i da one „proizvode manje goriva“, javlja Rojters.
Portparol „Total eneržija“ je rekao da od 296 operatera na njenim lokacijama, 64 odsto danas štrajkuje. On je takođe naveo da na benzinskim stanicama ne nedostaje goriva i da su zalihe na visokom nivou.
Predstavnik sindikata CGT-a u ovoj kompaniji, rekao je Rojtersu da je predviđeno da štrajk u rafineriji Gonfrvil u Normandiji traje do četvrtka, a da u rafineriji Donž u zapadnoj Francuskoj on bude do petka. Rafinerija Gonfrvil je potpuno blokirana.
Blokada zbog štrajka protiv penzione reforme širom Francuske
© AP Photo / Jean-Francois Badias
Predstavnik CGT-a u kompaniji „Eso“ saopštio je da je oko 50 odsto zaposlenih u prvoj smeni u štrajku u rafineriji Port Žerom, dok je 90 odsto u štrajku u Fosu, i da to utiče na preradu.
Portparol rafinerija Eso je najavio da se u kompaniji očekuju novi štrajkovi.
Ogranak sindikata CGT u Lionu saopštio je da je 90 odsto zaposlenih u hidroelektrani Kise stupilo u štrajk, mašine su zaustavljene i obustavljena je proizvodnja struje, javlja TV BFM.
Blokada zbog štrajka protiv penzione reforme širom Francuske
© AP Photo / Michel Euler
U istom regionu, oko 80 odsto zaposlenih u rafineriji Fezen blokirali su rad postrojenja.
Pojedini francuski sindikati, uključujući i CGT koji broji gotovo 700.000 članova, najavili su da će danas „zaustaviti Francusku“ u nastavku borbe protiv penzione reforme, tako što će drastično smanjiti avionski, železnički, metro i drumski saobraćaj, kao i da će štrajk uticati na škole, luke, rafinerije i druge sektore industrije.
Predsednik Francuske Emanuel Makron insistira na reformi kojom bi se odlazak u penziju podigao sa 62 na 64 godine, navodeći da je takva odluka od vitalnog značaja kako bi se izbegao kolaps državnog penzionog sistema.