On smatra da je ukrajinska kriza posledica napetosti u odnosima Vašingtona i Moskve u poslednjih 25 godina.
Amerika je mogla da spreči probleme koji su se pojavili, ali zbog viđenja svoje uloge na svetskoj sceni posle 1991. godine propustila je tu priliku, konstatovao je Saks.
„SAD su bile uverene u unipolarnost sveta i u to da one mogu da rade praktično sve što žele, pa i da razmeštaju vojne baze gde i kada im odgovara, zaključuju i raskidaju ugovore po sopstvenoj želji bez bilo kakvih ozbiljnih posledica “, rekao je Saks u intervjuu za „Njujorker“.
Fatalna greška Vašingtona
Saks smatra da je jedna od glavnih grešaka Vašingtona bilo širenje NATO. Još tada, 90-tih godina, mnogi američki političari su mislili da je to „fatalna greška“, naveo je on.
Zatim je usledilo bombardovanje Srbije i dalje širenje NATO što se negativno odrazilo na odnose SAD i Rusije, ističe on i podseća da je bivši američki predsednik Džordž Buš mlađi sproveo je nekoliko talasa širenja Alijanse a poslednja faza bili su pokušaji da se bloku pridruže Gruzija i Ukrajina.
„To nas je konkretno odvelo na put ne samo apsolutnog pogoršanja odnosa, nego na put tog rata“, rekao je Saks.
Ukazao je i na uticaj američke političke elite na državni prevrat u Ukrajini 2014. godine.
Iskoristivši situaciju, Vašington je delovao aktivno i direktno – platio je ogromnu svotu novca onima koji su rukovodili Majdanom i sponzorisao je taj prevrat, istakao je Saks.