Ostaće dugo, dugo u sećanju ljubitelja košarke u Srbiji utakmica protiv Italije na Mundobasketu kada je, za širu javnost, gotovo anonimni omaleni plejmejker Marko Spisu ubacio šest trojki i praktično sam eliminisao ekipu selektora Svetislava Pešića sa takmičenja.
Pogađao je on iz svih pozicija, koliko je sve bolno svedoči i nedavni intervju dvostrukog najboljeg igrača sveta Nikole Jokića koji je Spisua pomenuo i imenom, ali se čini da iz tog poraza ništa nismo naučili.
Još jedna ključna utakmica za Srbiju, meč pretposlednjeg kola kvalifikacija za Mundobasket protiv Grčke u gostima, rešile su trojke domaćih u finišu meča, iako se tome niko nije nadao, imajući u vidu tok utakmice.
Usled neverovatnih okolnosti na kraju utakmice, Srbija vizu za Svetsko prvenstvo mora da traži protiv Velike Britanije u Beogradu od 20 časova.
Duel u Grčkoj je morao da bude rešen u produžetku, a tu je zablistao 21-godišnji Nikos Rogkavopulos, igrač nižerazrednog turskog kluba Denizli koji je u dodatnih pet minuta ubacio čak tri trojke i time potpuno šokirao srpski sastav.
Ali, kola Srbije krenula su nizbrdo još dosta ranije, pred početak poslednje četvrtine kada je Dimitris Moraitis, pri vođstvu srpskog tima od deset poena, pogodio koš sa gotovo celog terena, smanjivši razliku na prihvatljivih sedam poena i dodavši novu energiju svojoj ekipi.
Nikoga nije bilo tu da spreči taj šut, nije učinio to ni Nemanja Dangubić, saigrač Moraitisa iz grčkog Peristerija koji nije ni podigao ruku, već se samo prošetao pored, a sam je pred meč upozorio da 24-godišnji bek može da bude veoma opasan u dalekometnim šutevima.
Grčka je dobila veliki polet, iskoristila je iscrpljenost srpskog tima i na kraju ostvarila veliku pobedu, upravo zahvaljujući trojkama, što postavlja veliki znak pitanja i vraća na pojedine momente iz nedavne prošlosti.
Trojke su došle glave i košarkašima Crvene zvezde na gostovanju Žalgirisu, Edgaras Ulanovas je ubacio dve veoma teške u momentima kada je litvanska ekipa pravila seriju od 13:0, ostvarila preokret i šokirala igrače crveno-belih, a nešto slično je pre samo koji dan učinio Fenerbahče u Beogradu, na krilima Dišona Pjera i Marka Gudurića.
Neverovatno deluje, ali u svega nekoliko meseci i Srbija i njena dva velika kluba, bili su žrtve trojki, šuta koji je srpskoj košarci doneo mnogo toga – titulu klupskog šampiona Evrope za Partizan 1992. godine i brojne kasnije titule za nacionalni tim, postavši gotovo zaštitni znak Srbije.
Nažalost, izgleda da se kolo sreće okrenulo i da će Srbija, a i njeni klubovi, morati žestoko da se pozabave načinima za odbranu od oružja koje je proslavilo širom sveta i učinilo prepoznatljivom.
Srbija će sa izmenjenim sastavom ugostiti Veliku Britaniju, a ovoga puta nema mesta za kiks, niti za tek tako lako dopuštanje šuta za tri poena. Beograd jednostavno ne sme da upozna engleskog Rogkavopulosa.
► Progledajte emisiju Miljanov korner.