DRUŠTVO

„Svome rodu ostavio zapaljenu svijeću vjere“: Sabor i litija u Podgorici u čast Svetog Simeona

U Podgorici je održan tradicionalni Svetosimeonovski sabor, na praznik prepodobnog Simeona Mirotočivog. Potom su arhijereji predvodili Svetosimeonovsku litiju koja se od sabornog hrama kretala do Nemanjinog grada, na ušću Ribnice u Moraču, gdje je blagosiljan slavski kolač.
Sputnik
Svetu arhijerejsku liturgiju u sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja služili su mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije i episkopi mileševski Atanasije, raško-prizrenski i kosovsko-metohijski Teodosije, budimljansko-nikšićki Metodije i zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije, uz sasluženje sveštenstva iz više eparhija Srpske pravoslavne crkve i molitveno učešće mnogobrojnog vjernog naroda.
U liturgijskoj besjedi nakon čitanja Jevanđelja vladika Metodije je rekao da Crkva, danas u nedjelju praštanja, vaspitava i uči kako treba dušu svoju pripremiti za ulazak u pustinju časnoga i vbelikoga posta kroz koju treba da prođemo iščekujući vaskrsenje i svjetlost Hristovu, i život vječni.
„Ključ pomoću koga treba da pokrenemo prevozno sredstvo kojim ćemo stići do tog željenog cilja je praštanje. Bez tog ključa uzalud ćemo pokušavati. Stotine puta da izgovorimo molitvu Oče naš neće se ništa pokrenuti, niti će stići na ono mjesto gdje ona treba da stigne“, rekao je episkop budimljansko-nikšićki.
Vladika je kazao da samo blagodaću Duha Svetoga možemo da učinimo dobro djelo.
Praštanje je, po riječima vladike, jedna od najljepših ljudskih vrlina zato što je Božanska osobina.
„To je jedna od Božanskih osobina. A onaj koji prašta — taj je istinski bogolik čovjek. Bez toga nema nama nikakvoga napretka, ni kao pojedincima, a pogotovo ne kao zajednici naroda Božjega“, poručio je vladika Metodije.
Na kraju liturgije mitropolit Joanikije se obratio vjernom narodu, čestitajući praznik Svetog Simeona i početak vaskršnjeg posta.
„Danas slavimo svetitelja iz roda našega koji je Bogu dao sve. Ne znamo da li se više žrtvovao kao državnik, kao ratnik, kao diplomata, ili kao ktitor i podvižnik. Na kraju, sve je to zapečatio, sve ono što je do tada Bogu prinosio i u slavu Božiju činio odricanjem od ovog svijeta da bi Gospodu posvetio i primio na žrtvu svo svoje biće uz monaško služenje“, rekao je mitropolit Joanikije.
Poručio je da je Sveti Simeon Mirotočivi svome rodu ostavio zapaljenu svijeću vjere i njenu osnovu za sva vremena.
„Zato slavimo svetog Simeona Mirotočivog, jednu od najvećih ličnosti srpskog roda, ističući sa ponosom nemanjićko nasleđe u Crnoj Gori. To se nasleđe nije njegovalo samo za vrijeme Nemanjića, već se to njegovalo kroz svu našu istoriju — od Crnojevića i Balšića preko Petrovića. Posebno knjaz Nikola, kada je podizao Crnu Goru, pozivao se na svetoga starca Nemanju i na njegove zasluge i njegovo porijeklo iz Crne Gore“, istakao je on.
Vladika Joanikije je rekao da je današnja kiša, koja je pratila Svetosimeonovski sabor blagoslovena.
„Ovo vrijeme je Bogom blagosloveno. I kiša je blagoslovena. Daj Bože da nam bude na zdravlje i spasenje. Isto kao i na litiji sa Svetim Vasilijem“, zaključio je mitropolit Joanikije.
Svetosimeonovsku besjedu je održao akademik Jovan Delić.
On je podsjetio da je Podgorica rodila Svetog Simeona, a preko njega i Svetog Savu.
„Crnogorski kralj Nikola Prvi Petrović u svojoj pjesmi ispjevanoj u slavu Svetoga Save i Savindana, odlazak Rastka Nemanjića u Hilandar vezuje za Nemanjin dvor u Ribnici. A Podgorica je trudom dvojice Mitropolita, Amfilohija i Joanikija, njihovom obnovom kulta Svetog Save i uzdizanjem kulta Svetog Simeona, postala ono što je nekada bila Ribnica — svetorodan grad”, rekao je akademik Jovan Delić.
Sveti Simeon Mirotočivi, odnosno Stefan Nemanja, osnivač je srpske vladarske loze Nemanjića.
Stefan Nemanja rođen je u okolini današnje Podgorice 1114. godine. Kada se zamonašio dobio je ime Simeon, a umro je na Hilandaru 1199. godine.
Mošti sv. Simeona su pohranjene u njegovoj zadužbini Studenici.
Komentar