SVET

Francuski pisac: Nezavisna Evropa pretvorila se u „zapadni tabor“ pod tutorstvom SAD

Jedinstvena Evropa, o kojoj su sanjali u vreme formiranj Evropske unije, nema ništa zajedničko sa sadašom EU, navodi u tekstu za list „Marien“ francuski pisac Benua Detert.
Sputnik
Prema njegovim rečima, EU je treba da bude nezavisna sila, koja vodi dijalog sa Zapadom i Istokom, ali zbog brojnih i brzopletih proširenja pretvorila se u satelit Amerike.
Potpisivanje saopštenja o saradnju NATO-a i EU u januaru ove godine, „uz oprezne osmehe Ursule fon der Lajen, Šarla Mišela i Jensa Stoltenberga“, bilo je „svedočanstvo o smrti Evropske unije“, konstatuje Detert.
Taj sporazum je, kako navodi autor, označio završetak projekta zajedničke evropske odbrane.
Činjenica da Evropsku uniju od sada mešaju sa „zapadnim taborom“, pod nadzorom Sjedinjenih Američkih Država, potpuno negira postojanje Evrope u koju je autor verovao u mladosti, navodi se u članku.
Pisac seseća da se u Evropi nekada očekivalo da ona postane „nezavisna politička formacija koja vodi dijalog kako s Istokom, tako i sa Zapadom i koja iznosi svoje zasebno mišljenje u zajednici nacija“.
Evropa je trebalo da postane socijal-demokratija u procvatu, s naprednim modelom izgradnje društva. Očekivalo se, takođe, da će u Evropskoj uniji veliki značaj imati kulturna i jezička raznolikost, a da će Francuska u njoj sačuvati snažan glas kao osnivač bloka, privržen holističkoj koncepciji „Evrope nacija“.
Ipak, taj evropski ideal je tokom proteklih trideset godina stalno bio odbacivan, navodi autor, povezujući to s „brojnim i ubrzanim proširenjima“ posle raspada Sovjetskog Saveza i s dolaskom u EU zemalja kao što su Poljska i baltičke države.
Posledica proširenja EU je i krah modela socijalne države zbog prenošenja proizvodnje u druge regione i dampinga na tržištu rada.
Kraj kulturne raznolikosti dogodio se usled ubrzane „anglizacije“ evropskih struktura, koju su odobrile nove članice. Još jedan „porazni aspekt“ promena u Evropi bila je, prema mišljenju autora, „prosečnost francuske političke klase“ koja je slepo prihvatila sve te promene „pod lirskim izgovorom evropske izgradnje“, dok su Nemačka i Velika Britanija smatrale da su u obavezi da štite sopstvene interese.
RUSIJA
Moskva: Deklaracija EU i NATO dokaz da se Brisel potčinjava Vašingtonu
Komentar