Više od 1.000 medija iz 173 zemlje prenosilo je galu Festivala proleća televizuje SSTV za doček Kineske nove godine, 21. januara, a snimak pesme „Tamo daleko“ emitovan je u 20 minuta do ponoći.
Naša tradicija pred svetom - ostvarenje sna
„Ponosan sam da pripadam ovom narodu i muzika koju stvaram je duboko ukorenjena u našij tradiciji. Trudim se da dodam i svoje umetničko sagledavanje, neki svoj iščašeni pogled na taj zvuk, ali da istovremeno sačuvam ono što je naše. Prilika da svetu to prezentujem na ovaj način je ostvarenje najlepšeg sna“, kaže Trkulja za Sputnjik.
Televizijski šou, koji već drži Ginisov rekord gledanosti, do jutra nove godine je imao 11 milijardi pregleda, a nedelju dana kasnije dostigao je cifru od preko 16 milijardi, čime je Slobodan Trkulja ušao u istoriju kao najgledaniji srpski umetnik.
„Potpuno mi je neverovatno. Morao sam da vežbam da umesto 11 miliona izgovorim 11 milijardi. Ko je iko od nas izgovorio 11 milijardi za bilo šta? Jedan drugar je duhovito prokomentarisao: Čoveče, pokvarićeš internet ako ovako nastaviš“, ističe Trkulja.
SSTV je okupio najveće zvezde poput pijaniste Lang Langa i violiniste Lu Siđinga, prvog azijskog umetnika koji je osvojio Paganinijevo takmičenje, a na otvaranju se pojavio i slavni glumac Džeki Čen.
„Mi smo naš video poslali iz Srbije. Nažalost nismo mogli da budemo lično tamo, ali smo poslali vizuelnu razglednicu snimljenu na Kalemegdanu“, objašnjava Trkulja.
Slobodan Trkulja
© Foto : Sputnjiku ustupio Slobodan Trkulja/Marko Cvetković
Moguće je, ali teško
Dodaje da nije lako doći do prilike da se učestvuje u gali Festivala proleća:
„Možete zamisliti program koji je najgledaniji u svetu u najmnogoljudnijoj zemlji. Vi u startu imate milijardu i 400 miliona Kineza koji žele tamo da se pojave. Svi žele da budu tamo, ako ne na bini, onda u publici. Imaju ljude koji biraju program. Zatvore ih u kompleks hotela i oni nemaju kontakt sa spoljnim svetom da neko ne bi uticao na njih“.
Trkulja je sa svojim ansamblom „Balkanopolis“ prvi put nastupio u Kini 2010. godine, na izložbi „Ekspo“ u Šangaju. Imali su za četiri dana osam koncerata koje je videlo 31.000 ljudi i program srpskog štanda je bio najposećeniji.
Slobodan Trkulja
© Foto : Sputnjiku ustupio Slobodan Trkulja/Marko Cvetković
Posle pet godina je počeo da dobija pozive i sve češće da nastupa u Kini, a njegovu karijeru je pratila televizija SSTV. Došli su i u Srbiju kada je 2019. inicirao proslavu Kineske nove godine i Kineski festival svetlosti što je Trkulja iskoristio da ih u jednom trenutku pita da li postoji šansa da predstavi Srbiju u njihovom šou programu.
„Odgovor je bio - Moguće je, ali jako teško. Otvorila se prilika ove godine kada je SSTV odlučio da devet umetnika iz devet zemalja iz inicijative 'Pojas i put' učestvuje u programu. Iz Evrope je Grčka već bila u igri, a birano je između nas i Italije. Posle mi je rečeno da je moja biografija pobedila“, pojašnjava Trkulja.
Srbija, Srbija, Srbija
Na dan dočeka Kineske nove godine, Trkulja se spremao da krene da otvori Kineski festival svetlosti u Srbiji i istovremeno pratio prenos Festivala proleća iščekujući svoj nastup.
„Bliži se 17 sati. Program i dalje traje, gledam, nema našeg snimka. Mislio sam da su ga izbacili iz programa. Međutim, u 20 minuta do ponoći, počinje muzički program, vidim Lang Langa za klavirom. Niko nam nije rekao ko će nastupiti, sve se držalo u tajnosti. Porodica i ja gledamo. Bio sam treći od tih devet umetnika. Kreće uvod za 'Tamo daleko', kreće moj glas, snimak sa Kalemegdana, a mi svi u kući kao da smo na stadionu - dižemo ruke u vis i vičemo 'Srbija, Srbija, Srbija'. Pola nismo ni čuli. Bili smo toliko uzbuđeni, bilo je emotivno. Tek kasnije na odloženo sam pogledao sve. Predstavili smo Srbiju i jako sam ponosan, srećan i zbunjen“, kaže Slobodan Trkulja.