„Njujork tajms je sve što sam napisao, većinu ako ne i sve, objavio na naslovnim stranama dok sam radio za njih kao istraživački novinar od 1972. do 1979. godine. Vašington post je pratio moju karijeru lojalne opozicije i objavio dugu reportažu o meni pre više od 20 godina. Međutim, sada niko od njih nije napisao ni reč o o gasovodu, čak nije ni citirao da Bela kuća demantuje moju priču", napisao je on na svom blogu na platformi Substack.
Herš se požalio da se i ranije suočavao sa odbijanjem medija da štampaju njegov materijal, kao i sa kritikama i uvredama vlasti. On je napomenuo da već dugo piše članke na osnovu informacija iz neimenovanih izvora, prema kojima mediji obično imaju „prirodan stav“. Novinar je podsetio da su časopisi Life i Look odbili da objave materijal o zločinima američke vojske u Vijetnamu, dok su je 1969. godine objavilisamo pet listova u pet nedelja. Međutim, tokom njegove karijere, njegove druge priče su se pojavljivale u mejnstrim medijima, za razliku od ove danas o ruskim gasovodima.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, komentarišući istraživanje američkog novinara Simora Herša o mogućoj umešanosti Sjedinjenih Država u podrivanje ruskih gasovoda "Severni tok" i "Severni tok 2", rekao da zapadne vlade nastoje da zataškaju ovu temu i da „drže za uzdu“ mediji.
Ministar je istakao da, kada bi se nešto slično pripisalo Rusiji u vezi, na primer, naftovoda Kanada-SAD, novinari "ne bi imali drugog posla" i morali bi da pišu samo o tome.
„I evo – senzacija zasnovana samo na činjenicama. Mi smo odavno pretpostavljali njihovo postojanje, ali je ipak reč o ozbiljnom novinaru koji ne odustaje od svojih reči, od svojeg istraživanja. Naprotiv, on ih svakodnevno potvrđuje, kao da poziva na razgovor one koji se pominju u njegovoj istrazi. A kakva je reakcija? Nikakva", dodao je diplomata.
Podsetimo, američki novinar Simor Herš je ranije objavio tekst o svojoj istrazi eksplozija na gasnim magistralama „Severnog toka“. U članku Herš navodi da su američki ronioci tokom vojnih vežbi NATO-a „Baltops“ na leto 2022. godine pod cevovode „Severnog toka“ postavili eksploziv, koji su tri meseca kasnije aktivirali Norvežani.
Pentagon i Bela kuća su saopštili da SAD nemaju veze s tim, a Stejt department je pozvao da se veruje stavu Amerike.
Teroristički napadi su se dogodili 26. septembra prošle godine istovremeno na dva kraka ruskih izvoznih gasovoda za Evropu – „Severni tok 1“ i „Severni tok 2“. Nemačka, Danska i Švedska ne isključuju mogućnost da je reč o ciljanoj diverziji.
Operater „Severnog toka“, kompanija „Nord strim AG“, saopštio je da je na gasovodima pričinjena neviđena materijalna šteta i da je nemoguće oceniti kada će oni biti popravljeni.